İngiltere’ye göre Türkiye Şüpheli

2387

İngiltere ülkesindeki korona virüsü salgınından etkilenen turizmini canlandırmak için kolları sıvadı. ‘Trafik ışığı sistemi’ adı altında hazırlanan taslağa göre, hava koridoru oluşturulacak ülkeleri risk grubuna göre kırmızı, sarı ve yeşil kategorilere ayırıldı. Taslakta Türkiye’nin durumu ‘şüpheli’ olarak adlandırıldı.

Korona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgından en çok etkilenen sektörlerden biri de şüphesiz turizm oldu. Her ülke turistler için çeşitli formüller geliştirmeye çalışırken, İngiltere ‘trafik ışığı sistemini 6 Temmuz’da hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Daily Mail’in aktardığı taslağa göre hükümet, ülkeler risk gruplarına göre kırmızı, sarı ve yeşil kategoriler olarak sınıflandırdı. Buna göre sarı ve yeşil kategorideki ülkelere seyahat edenler, İngiltere’ye döndüklerinde zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulmayacak.

Kırmızı kategorideki ülkelere gidenler ise, İngiltere’ye döndüklerinde 14 günlük zorunlu karantinaya girecek. İletişim ve konaklama bilgilerini bildirecek olan vatandaşlar, kurallara uymadıkları takdirde 1000 sterlin ( 8 bin 400 TL) ceza ödeyecek..

YEŞİLLER:

Taslakta düşük risk grubu olan yeşil kategoride yer alan ülkeler Almanya, Avusturya, Barbados, Hırvatistan, Tayland, Vietnam. Yeni Zelanda, Yunanistan, .

SARI

Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İtalya, Japonya, Hollanda, Portekiz, Singapur, Güney Kore, İsviçre ve İspanya oldu.

KIRMIZI;

ABD, Brezilya, Şili, Kolombiya, Mısır, Hindistan, İsrail, Meksika, Fas ve Güney Afrika. .

TÜRKİYE PORTEKİZ, İSVEÇ PARANTEZLİ

Bu hafta netleşmesi beklenen taslak sistemde Portekiz, İsveç ve Türkiye için ayrı bir parantez açıldı. Lizbon’daki endişe verici rakamlar nedeniyle Portekiz’in sistemden çıkarılabileceği belirtilirken, İsveç’in direkt olarak dışarıda bırakılacağı ifade ediliyor. Gazetenin iddiasına göre Türkiye ile ilgili nihai bir karar verilebilmiş değil. Yetkililerin Türkiye’nin sisteme dahil edilme durumunu ‘şüpheli’ olarak sınıflandırdığı ifade edildi..