AB Kararı Açıkladı Türkiye YOK

3027

Avrupa Birliği (AB), 13 ülkeye daha seyahat uyarısını kaldırdı. Virüsün dünyaya yayıldığı Çin’e bile kapılar açılıyor, Türkiye’ye ise 31 Ağustos’a kadar şimdilik kapalı.

Avrupa Birliği, yarından itibaren AB dışındaki 13 ülkeye daha ‘seyahat uyarısını’ kaldırma kararı aldı. Türkiye’ye seyahat uyarısı yine 31 Ağustos’a kadar devam edecek.

AB konseyi, Hırvatistan’ın başkanlığında yaptığı son toplantıda, virüslü kişi sayısının her 100 bin kişiden 16 kişiye düştüğü ülkelere seyahat yasağını kaldırıldı. . Yasakları kaldırılan ülkeler şöyle;

Cezayir, Tunus, Ruanda, Japonya, Güney Kore, Tayland, Gürcistan, Karadağ, Sırbistan, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Uruguay. Bu ülkelere gidip gelenlerden test ya da 14 günlük karantina şartı istenmeyecek..

Bu arada Fas ve Covid-19’u dünyaya yayılmasına neden olan Çin‘in de bu listeye eklenmesi bekleniyor. Çin’e ise mütekabiliyet gereği AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde kısıtlama uygulanmayacak. Öte yandan ABD, Rusya, Türkiye, Brezilya için seyahat uyarılarının 31 Ağustos’a kadar kalması ön görüldü.

BAKANLAR BERLİN’DE

Türkiye sürekli olarak her platformda ‘seyahat uyarısının kaldırılmasını’ talep ediyor. Bu nedenle de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Ersoy, Berlin’e gidiyor. AB Dönem Başkanlığı’nın yarından itibaren Almanya üstlenecek ve Türkiye listenin yeniden gözden geçirilmesini talep edecek. Bakanlar perşembe günkü ziyarette, Türkiye’nin sağlık konsepti anlatılacak. Salgın konusunda önlemler ve garantileri vurgulayacak.

YASAK DEĞİL AMA…

Seyahat uyarısı, ülkeye gidiş-geliş yasağı anlamına gelmiyor. Ancak, genellikle turizm amaçlı gidenleri de caydırıyor. Buna göre o ülkenin dönüşünde başta karantina, test şartı ya da iş hayatını aksatma nedeniyle çeşitli sorunlar çıkabiliyor. Sağlık sigortaları yapan şirketleri de ‘önerilmeyen ülkeye gidildiği’ için sıkıntılar çıkartabilecek.