Benim Kristal Kürem Bu Sefer Ne Diyor…

3285

COVID-19’un küresel ekonomi üzerindeki etkisi belli ki çok ciddi olacak. Küresel GSYİH büyümesinin 2020 yılında yüzde 5,0 oranında daralması bekleniyor. COVID-19’un ABD – Çin ticaret savaşından mustarip olan uluslararası ticaretin (yüzde 13 düşüş) üzerinde önemli bir etkisi olacağı kesin.

Ferzan ÜNLÜSOY

2020, havayolları için tarihin en kötü yılı olacak (net zarar 84.3 milyar dolar) ve kayıpların, daha az da olsa, 2021’de de devam edeceği ön görülüyor. Havayolları, seyahatleri teşvik etmek için bilet fiyatlarını önemli ölçüde düşürdü. Ancak gelirlerin tahmin edilenden daha fazla düşmesi bekleniyor. Bu düşüşle 2020 yılında havayolları, negatif işletme geliri kayıplarından kaçamayacak.

Havacılık (turizm dahil) tarafından desteklenen 32 milyon iş risk altında. Havayolları ciddi personel çıkarmaya başladı bile. COVID sonrası dönemde ekonomik kalkınmanın iyileşmesinde hava taşımacılığı bağlantılarının yeniden sağlamasının kritik rol olacağı söyleniyor. CAPA Filo Veritabanına göre, 18 Mayıs 2020’ye kadar  küresel aktif uçak sayısı sadece 13 bin 955 oldu, yıl başında bu sayı 31 binden fazlaydı. Bu, havacılık sektörünü neredeyse 25 yıl öncesine geri götürerek,  1996 yılındaki uçak filosuna ve 1986 uçuş seviyesine geri döndürdü. Hizmet içi filonun bu yıl sonu itibariyle 20 bin 261 uçağa düşmesi bekleniyor.

Filodaki ortalama uçak büyüklüğü de, havayolları başlangıçta kısa ve orta mesafeli seyahatlere odaklandıkça azalacak. Bu nedenle, 2020’nin sonunda, 2019’dan üçte birinden daha düşük olan yaklaşık 2,8 milyon kullanılabilir koltuk olacağını tahmin ediliyor. Buna ek olarak, yolcu yük faktörünün 2019’daki yüzde 82,5’dan yüzde 62,7’ye önemli ölçüde azalması bekleniyor.

İyimser bir görüş olarak büyümenin geri dönmesi bekleniyor, ancak IATA’ya göre, RPK’lar 2019’dan 2025’e kadar sadece yüzde 20 büyüyecek. Bu, küresel havacılık tarihindeki en düşük altı yıllık büyüme dönemi demek oluyor. Astrologların söylediği gibi dünya 21 Aralık itibariyle yeni bir döngüye girecekmişiz. Artık hayatımızda daha fazla teknoloji olacakmış ve yapay zeka insanların yerini almak için emin adımlar ile bizi geleceğe farklı bir biçimde taşıyacakmış. Bu değişim sürecinde belki de hepimiz gitmek istediğimiz yere ışınlanabilecek düzeye erişeceğiz. Uzay Yolunda gördüklerimiz yoksa gerçek mi? olacak…

Haydi hayırlısı bakalım, değişime hazır mıyız?

Fotoğraflar: Carlos Rodrigues