Gelene gidene PCR Testi

2747

İstanbul Havalimanı’nda içinde laboratuvarı da bulunan ilk PCR test merkezi açıldı. Test merkezi günde 30-ile 40 bin test yapabilme kapasitesine sahip.


Koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan uçuşların başlamasıyla birlikte İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde koronavirüs PCR testlerinin yapılabileceği merkez kuruldu. Test yaptıran yolculara sonuçlar iki saat içinde verilebiliyor.

Fatih MERE

İstanbul Havalimanı Operasyon Kontrol Merkezi Direktörü Fatin Mere, Test merkezi hakkında yaptığı açıklamada “ Test merkezimiz Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın talebiyle, hem gelen hem giden yolcularımız arasında, yurt dışındaki ülkelerin talepleri ve istekleri doğrultusunda yapıldı. Amacımız PCR testi yaptırmakla zorunlu olan yolculara hizmet vermek. Test merkezinin saatlik kapasitesi yaklaşık 2 bin 50 numune alma kapasitesi var. 2 saatlik dilimde ortalama 2 bin test, gün sonu ise 30-40 bin teste hizmet verebiliyoruz. Bu laboratuvar gibi Türkiye’de hiçbir havalimanında kurulu bir laboratuvar yok. İstanbul Havalimanı’ndaki yolcuların test işlemleri için, herhangi bir hastaneye veya polikliniğe gidilmesine gerek yok.. Test sonuçları havalimanında oluşturulan laboratuvardan alınarak yolculara ulaştırılıyor. Bu da bize büyük zaman kazandırıyor” dedi.

PCR Testinden bir ticari beklentilerinin olmadığını vurgulayan Mere, “Bizim buradan herhangi bir ticari beklentimiz yok. Sağlık Bakanlığı’nın daha önce de basına yansıttığı gibi 110 liralık bir ücret olacağından bahsediliyor. Ancak Havalimanı için ayrı bir ücretlendirme yapar mı yapmaz mı bilmiyoruz” diye konuştu.

Sonuçlar 2 saatte

İGA çalışanı 520 personele deneme testi yaptıklarını söyleyen Mere, “Biz burada personelimize deneme testi yaptırdık. Aynı taşınmada veya havalimanı açılışında gerçekleştirdiğimiz denemeler gibi. 520 personelimizin testi de negatif çıktı. Yapılan denemelerde test sonucuları 2 saatte çıktı” dedi.