THY’de Zarara Çare Maaşlara Tırpan mı?

2629

THY personelinde virüs korkusuna şimdi maaş korkusu eklendi. 30 bin personeli olan THY’de maaşların azaltılacağı söyleniyor. İlk maaş tırpanın da pilot maaşlarında yapılacağı ileri sürülüyor. 

Pandemi nedeniyle THY’nin bu yıl, geçen yıla göre taşıdığı yolcu sayısının yüzde 60’ını kaybetmesini bekliyor. THY’nin bu yıl ödemesi beklenen 1,1 milyar dolarlık borcu bulunuyor. Şirketin toplam borcun ise 9,6 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Zarara çare ise personel maaşlarına tırpan yapılmasını gündeme getirdi.

Tırpanda ilk hamle olarak pilotların maaşlarını yarıya düşürmek planlat hazırlandığı ileri sürüldü. Pilotlar Derneği bu konu için acil açıklama yaptı. Hava-İş sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, da “Üyelerimizin onaylamadığı hiç bir şartı onaylamayız” dedi.

Hava-İş Sendikası Türk Hava Yolları’nın pilotların maaşını yüzde 50 oranında azaltmayı planladığı diğer personelin de maaşlarında indirime gitmeyi düşündüğünü vurguladı..

30 bin personeli olan THY’de, çalışanların yüzde 75’i sendikalarının üyesi olduğunu belirten Hava-İş sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “THY ile görüşmeye hazırız ancak şartları onaylamazsak  imzalamayız” ifadelerini kullandı. 

PİLOTLARDAN AÇIKLAMA

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA, da pilot maaşları ile çıkan söylentiler nedeniyle ilgili açıklama yaptı. Pilotlar salgın döneminde birçok risk üstlenen ve virüse maruz kalarak görev şehidi olan 4 pilot varken pilot maaşlarını gündemde öncelikle yer almasının yanlışlığına dikkat çektiler. Açıklamadaki bazı bölümler söyle;

“Havacılık haberleri yazan Uğur Cebeci adlı gazeteci köşesinde, pilot maaşlarının yüksekliğini ve 2018 seviyelerine indirileceğini konu alan haber (?) / yorum yayımladı. Sivil Havacılık sektörünün pandemi sebebiyle çok daha ağırlaşan yüzlerce sorunu varken, Cebeci’nin, ele alınması gereken öncelikli ve hatta yaşamsal konuları gözden kaçırarak pilot maaşlarını gündeme getirmesi çok mânidar. Bugüne kadar bilinen yüksek risklere bir de ölümcül “Covid-19” tehlikesi eklenmişken, kendilerinden beklenen tüm görevleri, zamanında, itirazsız, tam ve başarı ile ifa eden pilotların ne kadar kritik bir iş yaptığı açıklamaya muhtaç olmayacak kadar nettir. Ne var ki, aslında takdir edilmesi gerekirken ilâhlara kurban edilmeye çalışılan gene pilotlar olmuştur. Pilotların sanki haksız surette yüksek gelir elde ettiğine dair yanlış ve belki de kasıtlı olumsuz izlenim oluşturma çabası çok talihsizdir. Pilotların elde ettiği gelir uluslararası kurallara ve arz-talep dengesine göre belirlenir. Pilotların maaşı, can pahasına elde edilen son kuruşuna kadar helâl kazançtır. Aylardır maaş almayan pilotları toplum gözünde itibarsızlaştırma amacına yönelik maksatlı ve manipülatif yayınları en ağır şekilde kınadığımızı saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız.”