İsviçre 29 Ülkeye Kısıtlama Getirdi Bize Yok

2448

İsviçre’de Federal hükümetin yeni tip Covid-19 salgınını önlemek amacıyla 29 ülkeye yeni seyahat kısıtlaması getirdi. 29 ülkenin içinde Türkiye yer almadı.

İsveç Federal hükümet aldığı kararla, 29 ülkeye tatile giden ve ülkeye dönenlere 10 günlük karantina şartı koydu. Türkiye’nin yer almadığı listede, son günlerde vaka sayısında rekor kırılan ABD, salgının yeni merkez üssü kabul edilen Brezilya, Rusya ve İsveç dikkati çeken ülkeler oldu.

Ayrıca, Suudi Arabistan, Katar, Azerbaycan, Ermenistan, Sırbistan, Irak, İsrail, Şili ve Peru gibi ülkeler de listede yer aldı. Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, haziran ortasından bu yana İsviçre’de Covid-19 vaka sayılarının artışa geçtiğine dikkat çekildi. Bunun nedenlerinden birinin de Schengen Bölgesi ve diğer ülkelerden İsviçre’ye giriş yapan kişilerde tespit edilen vaka sayılarının çokluğu gösterildi.

Açıklamada, 6 Temmuz’dan sonra bu ülkelerden İsviçre’ye giriş yapacak kişilerin 10 gün karantinaya alınacağı kaydedildi. İsviçre’ye giriş kısıtlamalarının 20 Temmuz’a kadar yürürlükte kalması, bu tarihten sonra ise İsviçre’nin Avrupa Birliği kurallarına uyması bekleniyor.

MASKE ZORUNLU OLDU

Öte yandan, İsviçre’de haziran ayı başlarında günlük vaka sayıları 10’un altına düşerken son günlerde yeniden 3 haneli rakamlara tınmandı. Hükümet vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi üzerine 6 Temmuz’dan itibaren toplu ulaşım araçlarında maske takma zorunluluğu getirdi. Ülkede, bugün 116 yeni vaka tespit edildi. Covid-19 bağlantılı ölen kişi ise olmadı.

İsveç Federal hükümet aldığı kararla, 29 ülkeye tatile giden ve ülkeye dönenlere 10 günlük karantina şartı koydu. Türkiye’nin yer almadığı listede, son günlerde vaka sayısında rekor kırılan ABD, salgının yeni merkez üssü kabul edilen Brezilya, Rusya ve İsveç dikkati çeken ülkeler oldu.

Ayrıca, Suudi Arabistan, Katar, Azerbaycan, Ermenistan, Sırbistan, Irak, İsrail, Şili ve Peru gibi ülkeler de listede yer aldı. Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, haziran ortasından bu yana İsviçre’de Covid-19 vaka sayılarının artışa geçtiğine dikkat çekildi. Bunun nedenlerinden birinin de Schengen Bölgesi ve diğer ülkelerden İsviçre’ye giriş yapan kişilerde tespit edilen vaka sayılarının çokluğu gösterildi. Açıklamada, 6 Temmuz’dan sonra bu ülkelerden İsviçre’ye giriş yapacak kişilerin 10 gün karantinaya alınacağı kaydedildi. İsviçre’ye giriş kısıtlamalarının 20 Temmuz’a kadar yürürlükte kalması, bu tarihten sonra ise İsviçre’nin Avrupa Birliği kurallarına uyması bekleniyor.

MASKE ZORUNLU OLDU

Öte yandan, İsviçre’de haziran ayı başlarında günlük vaka sayıları 10’un altına düşerken son günlerde yeniden 3 haneli rakamlara tınmandı. Hükümet vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi üzerine 6 Temmuz’dan itibaren toplu ulaşım araçlarında maske takma zorunluluğu getirdi. Ülkede, bugün 116 yeni vaka tespit edildi. Covid-19 bağlantılı ölen kişi ise olmadı. İsviçre’de şimdiye kadar toplam 31 bin 967 Covid-19 vakası tespit edildi, toplam bin 965 kişi yaşamını yitirdi. İsviçre’de şimdiye kadar toplam 31 bin 967 Covid-19 vakası tespit edildi, toplam bin 965 kişi yaşamını yitirdi.