Rusya’dan Acı Haber Yasak Uzadı

2411
MOSCOW - JULY 20: Tourists visiting the Red Square on july 20, 2013 in Moscow, Russia. The Red Square and the Kremlin are the main attractions in Moscow

AB’den sonra Rusya’dan da acı haber geldi ve Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), Kovid-19 salgını nedeniyle uluslararası tarifeli ve charter seferlerine uygulanan yasağı 1 Ağustos’a kadar uzattığı açıkladı.

Rusya’da, koronavirüs salgını nedeniyle tüm uluslararası tarifeli ve charter uçuşları Mart ayı sonundan itibaren yasaklamıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle tüm uluslararası tarifeli ve charter uçuşları yasaklandı ancak tahliye amaçlı seferler, kargo, posta, tıbbi ve insani uçuşlar ile servis amacıyla yapılan boş uçak nakli, yakıt ikmali amacıyla Rusya’ya iniş yapan transit seferler ve hükümetin kararıyla düzenlenen bazı uçuşlar bu kararın dışında tutuldu.

Moskova’nın Domodedovo Havalimanı ve S7 havayolu şirketinden yapılan açıklamada, Rosaviatsiya’dan Rusya’ya giriş ve çıkışlara uygulanan yasağın 1 Ağustos’a kadar uzatıldığı yönünde bilgisi verildi.

Bu arada Rosaviatsiya Başkanı Aleksandr Neradko, haziran başında hükümete dış hat seferlerini yeniden başlatma planını sunmuştu. Plan, ilk aşamada Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelere uçuşların başlatılmasını, daha sonra epidemiyolojik duruma diğer ülkelerin de açılmasını öngörüyordu. Neradko’nun planı henüz hükümetin onayını almadı.

Daha önce Rusya Ulaştırma Bakanı Yevgeniy Ditrih, önce iç hatların güvenli olduğundan emin olmaları gerektiğini, sonra sınırların açılacağını dile getirmişti.