Covid Vurdu Olan Çalışana Oldu

2416

Dünyanın önde gelen uçak şirketleri her gün binlerce çalışanı kapının önüne koyuyor. Küresel seyahatteki tarihi çöküşün etkilerini azaltmak için havayolu şirketleri filolarında ciddi değişiklikler yapıyor, eleman çıkartıyor. İşte bazı örnekler; Airbus 14 bin, Quantas 6 bin, Air France de 7 bin 580 kişiyi işinden ediyor.

Cahit AKYOL

Çin’de baş gösteren ve ardından tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden biriside havayolları oldu.

Airbus 14 bin kişi
Avrupa merkezli uçak üreticisi Airbus, koronavirüs kaynaklı mali sıkıntılar nedeniyle çoğu Avrupa’da olmak üzere 14 bin çalışanını işten çıkarmayı planladı. iArbus’tan yapılan açıklamada, Covid-19 öncesi seviyeye geri dönmenin 2023’ü ve muhtemelen 2025’i bulacağı belirtildi. Bu nedenle de şirketin ilave önlemler alması gerektiği vurgulandı.

Airbus

Plana göre Fransa’da 5 bin, Almanya’da 5 bin 100, İngiltere’de bin 700, İspanya’da 900 ve Airbus’un diğer tesislerinden de bin 300 çalışanın işine son verileceği açıklandı. Havacılık şirketi, personelin sonbahardan başlamak üzere kademeli olarak azaltılacağını ve önceliğin gönüllü ayrılmak isteyenlerle erken emeklilik isteyenlere verileceğini kaydetti.

Airbus CEO’su Guillaume Faury

Şirket CEO’su Guillaume Faury yaptığı açıklamada, “Airbus, havacılık endüstrinin şimdiye kadar yaşadığı en büyük krizle karşı karşıya. Şu ana kadar aldığımız önlemler, küresel salgının ilk şokunun üstesinden gelmemizi sağladı. Şimdi de şirketin faaliyetlerini devam ettirebilmeyi ve krizden sağlıklı, küresel bir havacılık lideri olarak çıkabilmeyi sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Quantas 6 Bin Kişi Avustralya’nın ulusal havayolu Qantas Hava yolları, 6 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Şirket koronavirüs salgınıyla gelen krizi atlatmak için 1,3 milyar dolarlık desteğe ihtiyaç duyuyor. İşten çıkarmalarla birlikte Qantas 29 bin 830 çalışanını beşte bir oranında azaltmış olacak. Qantas’ın alt markası Jetstar’ın da bu krizden büyük ölçüde etkileneceği ifade edildi. Şirketin 100’e yakın uçağını bir yıl daha yerde tutmayı planladığı bildiriliyor. Altı adet Boeing 747 jumbo jet de programdan altı ay önce emekliye ayrılıyor. Yeni önlemlerin, üç yıl içinde maliyetleri 10 milyar dolar azaltacağı öngörülüyor.

Air France 7580 Kişi;Koronavirüs salgınından kaynaklanan kriz dolayısıyla Fransız Hava yolu şirketi Aşr France de 7580 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Şirket 2022 yılı sonuna dek ana şirket Air France’ta çalışan 6 bin 560 kişinin işten çıkarılmasının planlandığını, bağlı şirketi ‘HOP!’ta da yine 2022 sonuna dek bin 20 kişinin işine son verileceğini duyurdu. Air France’ın 41 bin personeli var. 

Önceki İçerikSoğan geriledi yatak fırladı
Sonraki İçerikEl Al’a Hükümet El Atacak mı?
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.