Saray Değil Otel

379

Vietnam’da 5 yıldızlı yeni bir otel açıldı. Adı Golden Lake. Başkent Hanoi’de. Otelde küvetler, aynalar, musluklar, lambalar, klozet ve lavabolar, asansörler altın kaplama. Dış cephesi de altın kaplama. Otel için bir tondan fazla altın madeni kullanıldığı ileri sürüldü.

Golden Lake, otel için 5 bin metrekare altın kaplama seramik kullanılmış. Otel 25 katlı. Hanoi’nin şehir merkezi olan Ba Dinh bölgesinde Giang Vo Gölü’nün kıyısında yer alıyor. BU nedenle adı Golden Lake (Altın Göl) 

Hoa Binh Group tarafından inşa edilen Golden Lake’in, Vietnam’ın Koronavirüs ile duran turizm sektörüne bir nebze olsun hareket katması bekleniyor. Otel Hoa Binh Group’a ait. ABD merkezli Wyndham Hotels & Resorts tarafından işletiliyor. Otelde odaların geceliği şehirdeki diğer 5 yıldızlı otellerle aynı olduğu belirtiliyor. Fiyattan satılıyor. Fiyatlar 250 dolardan başlıyor.

Otelin en büyük hissesine sahip olan iş insanı ve eski bir Vietnam Savaşı gazisi olan Nguyen Huu Duong, dünyada buna benzer bir konseptin olmadığını iddia ediyor. “Eğer Covid-19 salgını olmasaydı, şu anda bu otel tamamen dolu olurdu. Çünkü bu otelin eşi benzeri yok.” diye gururla anlatıyor. Ama otel  için kaç para harcandığını açıklamıyor.

Duong, ülkenin güneyinde Kamboçya sınırına yakın bir bölgede olan Ho Chi Minh şehrinde de benzer bir otel açmak daha istediğini de sözlerine ekliyor.

Sovyet yapımı tarihi bir binada açılan otelin kuşkusuz tüm odaları altın kaplamalı değil. Normal odaları da var. Bu arada otelin çatı katında bulunan havuzun fayansları da 24 ayar altınla kaplı.