Soğan geriledi yatak fırladı

2350

İTO İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri duyurdu. Korona nedeniyle turiste hasret olduğumuz için birçoğu açık bile olamayan otellerin boş yatak fiyatları artışta birinci oldu. Fiyatı gerileyen ürün ise soğan oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO),İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünü inceledi. Ürünlerin 88’nin perakende fiyatı Haziran ayında artarken, 31 ürünün fiyatı da düştü, 123 ürünün fiyatı ise değişmedi.

İTOhaber’de yer alan habere göre, Haziran ayında Kültür Eğitim ve Eğlence harcamaları grubunda yer alan otel oda konaklama ücreti yüzde 15,26 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. Bu dönemde fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 32,45 gerileme ile soğan olarak belirlendi.

Fiyatında artış yaşanan diğer ürünler, Ev Eşyası Harcamaları grubunda yer alan yüzde 10,75 ile çarşaf, aynı gruptan yüzde 10,73 ile fırın, Konut Harcamaları grubundan yüzde yüzde 10,10 ile fuel oil, aynı gruptan yüzde 10,03 ile gaz yağı ve Çocuk Giyim alt grubundan yüzde 8,47 ile çocuk bluz olarak öne çıktı.