Galata’yı Ebabil Erteletti

2020

Galata Kulesi’nde restorasyon çalışmalarına ara verildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medyadan yaptığı açıklama ertelemeye gerekçe olarak kuşları gösterdi ve “Müzeleştirme çalışması sırasında ebabil kuşlarına duyarsız kalamazdık” dedi.

İstanbul’un simgelerinden olan Beyoğlu’ndaki Galata Kulesinde restorasyon çalışmasının yaklaşık 2,5 ay sürmesi planladı. Bu nedenle tarihi kuleye iskele kurulmaya başlandı. Ancak çalışmalar sırasında her yıl Afrika’dan gelerek Galata Kulesini yuvalayan ebabil kuşlarının varlığı tehlike altına girdi.

Galata Kulesi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ebabil kuşlarına duyarsız kalamadıkların belirterek “Kulenin dış bakımına kuşların göçme vaktine kadar ara veriyoruz. Ayrıca müzede Galata’nın kuşları için özel bir bölüm de olacak. Hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bu arada yardıma muhtaç, yaralı ve hasta kuşlar için iyileştirme çalışmaları yapan Simurg Kuş Yuvası Derneği Başkanı Alaz Uslu da yenileme çalışması için “Üreme dönemindeki kuşları tehdit ediyor. Yavru kuşların ölümüne neden oluyor. Kulenin cephesindeki boşluklarda üreyen ak karınlı ebabil, ebabil, serçe, güvercin gibi ekolojik açıdan önemli olan kuş türlerinin üreme kolonileri, ciddi ve geri dönüşü olmayacak bir tehdit altında. Bu kıyıma engel olmalı. Bu çalışmasının kuşların üreme faaliyetlerini durdurdukları sonbahara ertelenmesi en çevreci, duyarlı, barışçıl ve insancıl çözüm olacaktır” diye da daha önce kamuoyu oluşturmak için çaba sarf etmişti.