Lisanslı Rehberin Pandemi Eğitimi var

1874

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) tarafından üye rehbere toplantılar organize ediliyor. Bu toplantılardan “Yerli yabancı turistlerin kesinlikle lisanslı rehberleri tercih etmelerinin sağlanması, korsana izin verilmemesi” çıkan ana fikirler arasında.

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizmin, önemli paydaşlarından birisi de turist rehberleri. Durma noktasına gelen turizm ile birlikte rehberlerde evlerinde bir köşeye çekildi. Binlerce rehber tam para kazacakları iş yapacakları bir zamanda işsiz kaldı. Kulakları çalacak bir iş telefonunda. elleinde telefon bekler hale geldi

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) de zor durumdaki üyelerine onların sorunlarını dinleyen ve çözüm yolları geliştirilen toplantılar düzenlemeye başladı. Bugüne kadara İstanbul, İzmir, Çanakkale, Antalya ve Şanlıurfa’da yapılan toplantıların sonuncusu Aydın’da gerçekleşti. TUREB Başkanı Suat Tural ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı toplantılarda, gündeme dair konular değerlendirildi.

TUREB Başkanı Suat Tural, toplantılarda, turizmle ilgili öngörülerin paylaşıldığını ve rehberlerin sorunlarına çözüm önerileri getirilmeye çalışıldığını anlattı. Tural, ayrıca sektörün en önemli konusu olan Koronavirüs eğitimleri hakkında da rehberlere bilgiler verdiklerini söyledi.

Bu konu ile ilgili olarak rehberlere yönelik pandemi eğitim videoları hazırladıklarını da  vurgulayan Tural, “Toplantılarda pandemi sürecinde rehberlere moral veriyoruz. Bir sonraki toplantımız Muğla’da yapacağız” dedi.

SAHTE REHBERLERE DİKKAT

Turizm hareketliliği ile birlikte saha denetimlerini artıracaklarını vurgulayan Tural, yerli ve yabancı turistleri sahte rehberlere karşı uyardı. Lisanslı rehberlerin pandemi eğitimi aldığının altını önemle çizen Tural, “Seyahat edenler, tatillerinde lisanslı rehberleri tercih etmeli. Sahte rehberlere itibar etmemelidir. Lisanslı rehberlerimiz gerekli tüm pandemi eğitimlerini aldı” diye ekledi.