Dünyaya İlaç Ve Ekipman Taşıdık

1924

Pandemi döneminde global hava kargo pazarı, yüzde 28,5 oranında daralma gösterdi. Bu krizde Turkish Cargo pazar payını yüzde 5’e yükseltti ve tüm dünyada taşınan her 20 hava kargodan 1’ini taşıdı.

Turkish Cargo, 1 Şubat – 30 Haziran tarihleri arasında 21 bin 547 ton ilaç ve 7 bin tona yakın medikal ekipmanı dış ülkelere taşıdı. Sadece haziran ayında ise kargo ve yolcu uçaklarıyla bin 100’den fazla sefer düzenledi. Gıda, yardım malzemesi, maske ile medikal ekipmanları tüm dünyaya ulaştırdı.

Pandemi sürecinde, global hava kargo pazarı krizden etkilenerek daralma yaşadı ve ocak- mayıs ayları arasında yüzde 18 küçüldü. Turkish Cargo ise bir önceki yılın aynı dönemine göre tonaj kaybı yaşamadı ve uluslararası tedarik zincirinin aksamaması adına global bir köprü vazifesi gördü. Uluslararası hava kargo bilgi sağlayıcısı olan WACD’in (World Air Cargo Data) açıkladığı mayıs ayı verilerine göre Turkish Cargo yüksek tonaj kapasiteli kargo uçakları ile direkt 90 noktaya hizmet sağladı. Bu operasyonlarda 32 adet geniş gövdeli yolcu uçağı kullandı. Turkish Cargo, bunun yanı sıra ana Türk Hava Yolları’nın geniş gövdeli yolcu uçaklarıyla; Londra, Moskova, Oslo, Şanghay, Bangkok, Doha, New York ve Kazablanka olmak üzere 60’dan fazla destinasyona hava kargo operasyonu düzenledi.