El Al’a Hükümet El Attı

1943

Pandemi nedeniyle 140 milyon dolar zarar eden El Al’ı krizden kurtarmak için önerilen paket İsrail hükümeti tarafından onaylandı. .

İsrail’in bayrak taşıyıcı havayolu şirketi El Al, ekonomik sıkıntıları aşamayacak hale geldi ve seferlerini geçici olarak durdurdu. Zararı yaklaşık 140 milyon dolar olarak tahmin edilen kriz nedeniyle havayolu zor durumda kaldı. AP’nin haberine göre zarar eden El Al’ı kurtarmak için hazırlanan paket, İsrail hükümeti tarafından onaylandı.

Devlet El Al’a yardım elini fazla, fazla uzattı ve 400 milyon dolarlık finansman yardımında bulunma kararı aldı. Bunun yanı sıra uzun vadeli 250 milyon dolarlık ayrı bir kredi verilmesini de kararlaştırdı. Şirket kriz günlerinde İstanbul- Tel Aviv-l hattında Boeing 787 tipi yolcu uçakları ile kargo bile taşımıştı.

El Al, geçtiğimiz günlerde de 150 milyon dolarlık hisse satışı için düğmeye basmıştı. Şirket finansman garantisi ile birlikte bu ay sonunda tekrar uçmaya başlayacak. Havayolu bu dönem içinde personelinin yüzde 80’ini ücretsiz izni çıkarmıştı.