36 Bin Personele Ücretsiz İzin

1728

ABD’nin Chicago merkezli United Airlines, personelin yüzde 45’ine denk gelen 36 bin çalışanını için ücretsiz izin programı planladı. 36 bin personel 1 Ekim’den itibaren ücretsiz izinli olacak. Sendika bu durumu “Bu mideye atılan bir yumruk gibi” diye yorumladı.

Financial Times’ta yer alan habere göre şirket, 15 bin 100 uçuş görevlisine, 11 bin havalimanı personeline ve 2 bin 250 pilotuna ücretsiz izne ayrılabileceklerine dair bir uyarı notu gönderdi. Bu not ayrıca catering servisi, uçak teknisyenleri, uçuş ağı operatörleri ve çağrı merkezinde çalışanların bazılarına da ulaştırıldı..

Şirketin, erken emeklilik ve gönüllü ayrılma programlarını teşvik etmeye çalıştığı ileri sürüldü Yapılan açıklamada, “Bizim öncelikli hedefimiz, müşterilerimiz yeniden uçmaya başladığında tüm çalışanlarımızın bizimle olmasını sağlamak” denildi.

United Airlines personelinin bağlı olduğu Uçuş Görevlileri Birliği, şirketin ücretsiz izin planıyla ilgili olarak, “Bu mideye atılan bir yumruk gibi! Ancak aynı zamanda sektörün durumuyla ilgili gördüğümüz en dürüst değerlendirme” ifadelerini kullandı.

5 milyar dolar yardım da aldılar

Ücretsiz izin planı ekim ayına kadar uygulanamayacak. Çünkü ABD Hükümeti, hava yolu şirketlerine CARES Yasası çerçevesinde 50 milyar dolarlık maddi destek sağlarken, eylül sonuna kadar hiç kimseyi işten çıkarmama ya da ücretsiz izne yollamama şartı koşmuştu. United Airlines devletten 5 milyar dolar yardım aldı. Şirket 4.5 milyar dolar düşük faizli kredi almayı da planlıyor.