Ayasofya’da İlk Namaz 24 Temmuz’da

1976

Ayasofya 86 yıl sonra yeniden cami olarak hizmet vermeye başlıyor.  Müze statüsünden çıkması ile birlikte Ayasofya’ya ücretli giriş uygulamasını da kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya ile ilgili olarak televizyondan ulusa seslendi. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları kısaca şöyle;

“Çıkardığımız bir düzenleme ile Ayasofya’nın cami olarak açılmasını sağladık. 86 yıl sonra yeniden cami olarak hizmet vermeye başlayabilecek. Müze statüsünde çıkması ile birlikte Ayasofya’ya ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya’nın kapıları herkese açık olacaktır. İnsanlığın ortak mirası Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecek. Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz.

AYASOFYA KARARINA SAYGI

24 Temmuz’a kadar tüm milletimden camideki çalışmaların süratle yürümesi ve hazırlıkların bitmesi için buralarda ziyaret, burayı görme gibi telaşın içerisine girmenin doğru olmayacağını aziz milletime hatırlatmak istiyorum. Herkesi, ülkemizin yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum. Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz. Ayasofya’nın hangi alanda kullanılacağı konusu Türkiye’nin egemenlik hakları ile ilgilidir. Türkiye’nin kararı sadece kendi iç hukuku ve tarihi hakları ile ilgilidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı, başkenti, ezanı, dini, sınırları neyse, 81 vilayeti neyse Ayasofya’nın vakfiyesine uygun şekilde camiye dönüştürülmesi hakkı odur.

İLK EZANI FATİH OKUDU

“Özellikle tarihimizin en şanlı sayfaları arasında İstanbul’un fethi yer alır. 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’u fethederek şehri giren Fatih Sultan Mehmet Han doğrudan Ayasofya’ya yönelir. İstanbul’un Fatihi fetih sembolü olarak, Kubbeye bir ok fırlatır ve ilk ezanı da kendi okur. Böylece fethini tescillemiş olur. 2 rekat namaz kılar. Bu davranışı Ayasofya’yı camiye çevirdiğini gösterir. Fatih’in teslim aldığı Ayasofya, yakılıp yıkıldığı için 3. kez inşa edilmiş bir eserdir. 3 günlük hummalı bir çalışma ile Ayasofya namaza hazır hale getirir.”.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında ülkemizde ibadete açık 435 kilise, sinagog ve havra da bulunduğuna değindi ve “Bu manzara, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören anlayışımızın tezahürü” dedi.

YABANCI AJANSLAR NE DEDİ?

Ayasofya’nın cami olmasının önünü açan Danıştay kararı dünyada çok yankı gördü..  Başta uluslararası ajanslar olmak üzere dış basın kararı ‘son dakika’ gelişmesi olarak duyurdu

Reuters haber ajansı “acil” koduyla geçtiği haberde kararın uluslararası uyarılara karşı alındığına dikkat çekti. Reuters haber ajansının abonelerine Danıştay kararının ardından Sultanahmet’te toplanan insanların fotoğraflarını servis etti.

BBC internet sitesi üzerinden ‘son dakika’ verdiği haberde, “Türk mahkemesi, 6’ncı yüzyılda inşa edilen Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesinin yolunu açtı” ifadesini kullandı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, Ayasofya’nın UNESCO Dünya Mirası listesinde olduğunu hatırlatırken, UNESCO’nun Türkiye’ye Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmemesi yolunda çağrı yaptığını aktardı.

New York Times(NYT) gazetesi de “mimari bir mücevher” olarak tanımladığı Ayasofya’nın mahkeme kararıyla müzeden camiye dönüştürülebileceğini yazdı.

NYT değişimin uzun süredir Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından istendiğine vurgu yaptı.

Yunan Kathimerini gazetesi de internet sitesinden aktardığı haberde, “kararın Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimi derinleştireceği” yorumuna yer verdi.

Fransız Le Figaro gazetesi de “Türk Danıştayı’nın Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesinin yolunu açtığını” belirtti.

Rus Sputnik ajansı “Türk Danıştayı, Ayasofyanı’nın müzeye dönüştürülmesi yolundaki 1934 kararını kaldırdı” başlığıyla verdiği haberde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl bu yönde bir açıklamada bulunduğunu hatırlattı