First Lady’i Kaybettik…

2057

“Kaptan Emily” ya da “Airline First Lady” olarak bilinen ABD’nin ilk ticari havayolu pilotu Emily Howell Warner, Geçtiğimiz gün Colorado’da 80 yaşında yaşamını yitirdi..

Emily Howell Warner, 1973 yılında Frontier Airlines’da göreve başladı. Uçuş eğitiminin ardından bir yıl içinde özel pilot lisansını aldı. Daha sonra Denver’daki Clinton Havacılık Şirketi’nde sertifikalı uçuş eğitmeni oldu.

Emily Warner yıllar sonra verdiği bir röportajda uçuş eğitmenliği yıllarını şöyle anlatmıştı: “Eğittiğim çocuklar havayollarına gidecekti. ‘Keşke ben de bunu yapabilseydim’ diye düşündüm. Ve sonra kendime ‘Peki, neden yapamıyorum’ diye sordum. Kararımı vermiştim.”

Warner 1968 yılında farklı havayollarına pilot olmak için başvurdu fakat önüne engeller çıkıyordu. Havayolu şirketleri erkek pilot tercih ediyordu. Kimse onunla ilgilenmiyordu. Sonunda şansı döndü. Frontier Airlines başkan yardımcısı onunla görüşmeyi kabul etti ve Ocak 1973’te işe alındı. Emily Warner ABD’nin ticari havayolunda uçan ilk kadın pilotu unvanını aldı. Warner 1986’da ABD’deki ilk kadın uçuş ekibinin de lideri oldu. Kendisinden sonra kadın pilotların havayolu şirketlerinde birer birer yer aldığını söyleyen Emily Warner, birçok kişiye akıl hocası ve rol modeli olurken, aralarında Amelia Earhart ödülünün de bulunduğu çok sayıda havacılık ödülüne layık görüldü. Warner, 2001 yılında New York’taki Ulusal Kadın Onur Listesi’ne de girdi.

Kaptan Emily’nin ilk şirketi olan Frontier Airlines ölümünün ardından bir mesaj yayınlayadı ve “Emily’nin Frontier Airlines ile kariyerine başlaması bizim için bir onurdur. Huzur içinde yat kaptan Emily Warner!” ifadesini kullandı.