Rusların Listesinde Türkiye Yok

1767

Rus RBK gazetesi, Rusya’da uçuşların başlatılması için 13 ülke teklif edildiğini listede Türkiye’nin adının geçmediğini ileri sürdü.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu’nun (Rospotrebnadzor) İngiltere, Almanya ve İtalya’nın da aralarında bulunduğu 9 Avrupa ülkesi ile Çin, Vietnam ve Sri Lanka’ya uçuşların yeniden başlatılmasını teklif ettiği belirtildi. RBK Gazetesi’nin haberine göre Türkiye listede yer almadı.

Rospotrebnadzor Başkanı Mihail Orlov, dün Rus havacılık ajansı Rosaviatsiya ve Ulaştırma Bakanlığı’na gönderdiği mektupla ilk etapta 9 Avrupa ülkesi ile uçuşların başlatılmasını teklif etti Gazetenin bir kopyasına ulaştığı mektupta teklif edilen Avrupa ülkeleri arasında, İngiltere, Macaristan, Almanya, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya ve Finlandiya yer aldı. Uçuşların yeniden başlatılmasının teklif edildiği diğer ülkeler de Çin, Vietnam, Moğolistan ve Sri Lanka oldu.

RBK kaynakları mektubun gerçek olduğunu doğrularken konuyla ilgili yakından bilgi sahibi bir kaynak da söz konusu 13 ülkeye uçuşların başlatılması yönünde henüz bir karar alınmadığı, bunların sadece teklif olduğu uyarısını yaptı. . Rusya’da koronavirüsle mücadele merkezi, Ulaştırma Bakanlığı, Rus sivil havacılık ajansı Rosaviatsiya ve havayolu şirketi Aeroflot’un uluslararası uçuşları iki aşamada yeniden başlatma teklifini kabul etmişti. Sputnik