Kara İspanyası Kan Ağlıyor

1954

İspanya’nın milli gelirinin yüzde 12’sini oluşturan turizm, pandemi ile büyük darbe yedi. Kriz özellikle Gradana, Toledo ve Segovia gibi, turizm gelirleri çok düşen şehirlerde hissediliyor. Endülüs’te otellerin doluluk oranı yüzde 25. sahillerde ise yüzde 30’da.

Kordoba’nın camiden bozma katedralinin karşısındaki bar, normal zamanda patatesli omlet yemeğe gelen müşterilerle dolar taşardı. Bugün “Biz öldük” diyor sahibi.

Şehrin en önemli ören yerlerinden biri olan katedralin sözcüsü 25 Mayıs’taki açılıştan beni 16 bin ziyaretçinin geldiğini, bunun “normal zamanda” bir haftalık ziyaretçi demek olduğunu anlatıyor. Papaz-sözcü eski yıllarda biriktirdikleriyle 151 çalışanın ücretini ödeyebildiklerini ve restorasyon çalışmalarını sürdürdüklerini ama “normale dönmelerinin” aylar alacağını da ekliyor.

Etraftaki barlar, oteller, dükkanlar kapalı. Ve sokaklarda tek-tük yabancı turist görülüyor. Karşıdaki Bar Santos’un sadece sahibi tezgahın arkasında, işler dörtte birine düşmüş, 6 çalışan geçici işsiz.

İspanya’nın milli gelirinin yüzde 12’sini oluşturan turizm, pandemi nedeiyle büyük bir darbe yemiş durumda. Özellikle sahillerden uzak, ülkenin iç kesimindeki şehirlerde. Bu şehirler, deniz ve plajların yokluğunu tarihi ve dini zenginlikleriyle telafi eden şehirler. İşte kriz özellikle Gradana, Toledo ve Segovia gibi, turizm gelirleri yüzde 50’den de çok düşen bu şehirlerde daha fazla hissediliyor. Endülüs’te otellerin doluluk oranı, Temmuz’da olmamıza rağmen, yüzde 25. Sahillerde ise bu oran yüzde 35’lerde. İyileşme olmazsa barlarda, lokanta ve otellerde çalışanların üçte birinin işini kaybedeceği öngörülüyor.

Asyalı turistler artık gelmiyor

Avrupa’nın, Fransa’dan sonraki ikinci büyük turizm pazarı olan İspanya’da yabancı turistlerin harcamaları geçen yıla nazaran yüzde 62 azalmış durumda. Özellikle, Japon ve Koreliler’in ülkeye girişine izin verilmesine rağmen, Asyalı turistler hâlâ seyahat etmekten ve Avrupa’da koronavirus’ten en çok ölümün yaşandığı İspanya’ya gelmekten çekiniyorlar. Turizm sektöründe bağımsız çalışan 500 bin kişiden 70 ila 100 bininin işini kaybedebileceği söyleniyor.

Bağımsız Çalışanlar Federasyonu başkanı Celia Ferrero  “bilinmezlik ve korku her şeyi geçiktiriyor” diyor: “Bir gün insanlara güven geliyor herkes sokaklara çıkıyor. Ertesi gün korkup tekrar evlerine kapanıyorlar. Tüketim hâlâ Covid şokunda. Bir çare bulunana kadar da durum düzelmeyecek.”