Koronovirus Karikatür Oluyor

1886

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın bu yıl ki teması belli oldu. Tema belirleme anketine 13 farklı ülkeden 42 kişi katıldı, toplam 84 tema önerildi. Koronavirus Günlerinde Turizm,  Koronavirus Sonrası Turizm, Turizmde Sosyal Mesafe yarışma teması olarak kabul edildi.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından ve 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor.

Yarışma “Yetişkinler” ve “Gençler” olmak üzere iki kategoride düzenleniyor. Yarışmada; 16 ve daha alt yaş grubundakiler “Gençler” kategorisine, 17 ve üst yaşlardaki karikatürcüler de “Yetişkinler” kategorisine katılabiliyor. Yarışmada ödüllere ek olarak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına da özel ödül var.. Yarışmada dereceye girenlere para ödülünün yanı sıra tatil ödülü de veriliyor.

Yarışma turizm gündemini takip ediyor. Yarışmanın koordinatörü Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın on iki yıldır düzenlendiğini ve dünya karikatür camiasında Türkiye’nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılarda bulunduğunu belirterel “Yarışmaya gönderilen esenleri içeren sergilerin kamuoyunda turizmle ilgili konularda farkındalık yaratılmasını katkıda bulunuyor” diyor.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın resmi internet sayfasına http://tourismcartoon.org adresten erişilebilir.