Turistler Gelemedi Yağmacılar Geldi

2104

Koronavirus nedeniyle turistlerin terk ettiği Birmanya’da (Myanmar) ülkenin en önemli ören yerlerinden Bagan Bölgesinde polis kutsal emanetlere, tarihî para ve mücevherlere dadanan yağmacıları önlemekte zorlanıyor. Turistler gelemeyince boş kalan bölge yağmacıların istilasına uğradı.

Yağmala olayları Birmanya’da (Myanmar), geçen yıl UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine giren ve ülkenin en çok ziyaretçi kabul eden ören yerlerinden biri olan, Bagan da yaşanıyor. İrvadi nehrinin menderesleri arasında yayılmış 30 bin pagoda (Budist madebi) bulunan arkeolojik Bagan kenti, pandemi nedeniyle doğal olarak bomboş. Bölge şimdii turistlerin değil ama yağmacıların bir numaralı gözdesi.

Hazirandan beri 12 pagodanın (Budist madebi) soyulduğunu, “bir takım kutsal emanetlerin ve tarihi paraların” çalındığını belirten yetkililer çok sayıda polis ve itfaiye memurunun ören yerinde nöbet tuttuğunu ama çok geniş bir alana yayıldığı için hırsızlıkla başa çıkamadıklarını söylüyorlar. Hırsızlar 11 ila 13. yüzyıllar arasında Birinci Birmanya Krallığı’nın başkenti olan Bagan’ı başlarında motosiklet kaskı, ellerinde palalarla basarak çalabildikleri her şeyi çalıyorlar. Havalimanları hâlâ kapalı

Polis yetkilileri durumun “şimdilik” kontrol altında olduğunu ve hırsızların (Birmanya’nın en ünlü ‘zedi’lerinden yani kutsal emanetlerin korunduğu dini yapılarından birinin de yer aldığı) Shwedagon Pagodası ya da ülkenin en iyi muhafaza edilmiş mabetlerinden Ananda gibi en önemli pagodalara girmeyi başaramadıklarını bildiriyorlar. Ve bugüne kadar tek bir hırsızın

yakalanmadığı itiraf ederken, bunların “kesinlikle Baganlı  olamaz” çünkü “Baganlılar’ın kültürel ve dinî emanetlerine el uzatmaz” diyorlar.

Uzun yıllar iktidardaki askerî cunta sebebiyle dış dünyaya kapalı olan ülke son yıllarda turizme açılmış ve giderek daha çok turist ağırlamaya başlamıştı. Ancak Koronavirus pandemisi sebebiyle havalimanları mart ayından beri kapalı ve ören yerleri boş.