Cordoba Camii de Kilise Olarak Kullanılıyor

1993

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması kararına Türkiye’nin aldığı kararı üzüntüyle karşıladık’ açıklaması yapan UNESCO’ya yanıt Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldi.. “Ayasofya’nın cami olarak kullanılması kesinlikle anılan sözleşmenin ihlali değildir” denildi.

Bilindiği gibi, 1934 yılından bu yana müze olarak hizmet veren Ayasofya’nınn yeniden ibadete açılmasının ardından geçtiğim gün UNESCO açıklama yaptı. UNESCO’nun açıklamasında “Bir anıtın statüsü hakkında Türkiye’nin aldığı kararı üzüntüyle karşıladık” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca da, açıklamaya ”Dünya Kültür Mirası Komitesi’nin bir sonraki toplantısında, statüsü gözden geçirilecek bu istisnai mirasın evrensel değerinden geri adım atılmasından kaçınılması için, diyaloğa girmeleri çağrısında bulunuyor” cümlesi de yazıldı. “Yapılacak değişikliklerin önceden UNESCO’ya bildirilmesi gerekiyor” vurgulaması yapıldı. Turizm Bakanlığı’ndan UNESCO’ya yanıt gecikmedi.

KARAR SÖZLEŞMEYE ENGEL DEĞİL

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Twitter hesabından UNESCO’yu etiketlediği açıklamada şu ifadelere yer verdi: İstanbul’un tarihi alanlarının bir bileşeni olarak 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilen Ayasofya, UNESCO’nun 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi’nin yanı sıra ulusal mevzuatımız kapsamında da güçlü bir şekilde korunmaktadır. UNESCO Sözleşmesinde listeye kayıtlı bir varlığın işlevinin değiştirilmesine engel herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ayasofya’nın cami olarak kullanılması kesinlikle anılan sözleşmenin ihlali değildir. Bu durum Ayasofya’nın üstün evrensel değerini asla etkilememektedir.

Cordoba Cami

CORDOBA CAMİİ ŞİMDİ KİLİSE,

Öte yandan, 8. yüzyılda cami olarak inşa edilmiş ve 13. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş olan ve halen ibadete açık aktif bir kilise olarak kullanılmakta olan İspanya Cordoba Camii, 1984 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde varlığını sürdürüyor.