Kruvaziyerleri Korona Batırıyor

2144

Yaklaşık 4 aydır büyük bir gelir kaybı yaşayan gemi turizminin eski görkemli haline ne zaman döneceğini kimse tahmin edemiyor. Bu kara tablo da önünü göremeyen şirketler bünyelerindeki gemileri satılığa çıkartmaya başladı. Dünyaca ünlü Carnival Cruises şirketi, 6 gemisini satmayı planladığını duyurdu. Silversea Cruises’şirketi de tamamen Royal Caribbean’ın oldu.

Yolcu gemisi turizmi yapan dünyaca ünlü Carnival şirketi, 6 gemisini satmayı planladı. Dünyayı pençesine alan korona virüs pandemisi, kruvaziyer endüstrisini de olumsuz yönde etkiledi. Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden Carnival, 2020 yılının ikinci çeyreğinde 4.4 milyar dolarlık bir gelir kaybı beklediklerini belirtmesinin ardından, 6 gemisini satmayı planladığını da duyurdu. Şirket belirsiz bir geleceğe uyum sağlamaya çalıştığı için genellikle 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında değerindeki altı yolcu gemisi satmayı planlıyor.

Silversea Cruises’in tamamını satıldı

Covid-19 ile beraber büyük bir krizin içine düşen kruvaziyer sektöründe çok önemli bir satın alma gerçekleşti. Royal Caribbean 2018 yılında üçte ikisini satın aldığı Silversea Cruises’un kalan kısmını da bünyesine kattı.

Royal Caribbean bu satın alma için 245 milyon dolar ödedi. Bundan 2 yıl önce şirkete 2 milyar dolar değer biçiliyordu. 1994 yılında Monaco merkezli olarak kurulan Silversea Cruisesin bünyesinde 9 gemisi, 7 kıtada 900 destinasyonu var. Şirketin ABD İngiltere Almanya ve Avustralya da şubeleri hizmet veriyor.