AB’nin Kritik Türkiye Kararı

2215

Pandemi nedeniyle 14 ülkeye, seyahat izni veren Avrupa Birliği’nin, sınırlarını açacağı ülke listesini güncelleme zamanı geldi. Bu nedenle büyükelçiler salı günü Brüksel toplandı ve bu konuyu görüştü. Şimdi başta turizmciler olmak üzere tüm gözler bugün açıklanacak listede Türkiye ile ilgili verilecek kararda. 

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını yürüten Almanya, büyükelçi toplantısından çıkan kararı yazılı olarak üye ülkelere sundu. Toplantıdan çıkan karara itiraz edilmemesi halinde, üye ülkeler listeyi en geç bugün onaylayacak.

Sınırlarını kontrol etmek her ülkenin kendi sorumluluğu altında. Ancak AB’nin tavsiyelerini şu ana kadar sadece Lüksemburg, Letonya ve Litvanya tam anlamıyla uyguladı. Almanya ise sınırlarını sadece 10 ülkeye açtı. 

Öte yandan büyükelçiler toplantısından sızan bilgilere göre Covid-19 vaka sayısının artması nedeniyle daha önce sınırların açıldığı Sırbistan ve Karadağ’a kapıların yeniden kapatılacağı Türkiye’nin durumunun ise belirsizliği koruduğu ileri sürülüyor. Ama her şey bugün belli olacak.

Kapılar kimlere açılmıştı

AB, 1 Temmuz’da dış sınırlarını Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Kanada, Fas, Karadağ, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve bazı şartların yerine getirilmesi halinde Çin’e açmıştı.

Türkiye, ABD, Brezilya, Rusya, Hindistan ve İsrail vatandaşları da “güvenilir” ülke olarak ön plana çıkmadığı gerekçesi ile listeye girememişti.