Rusya’yla mutabakat, sektöre moral oldu

1916

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın Rusya ile uçuşların başlatılmasında mutabık kaldıkları yönündeki açıklaması, Türk turizm sektöründe biraz olsun yüzleri gülümsetti..

Corona virüsü tedbirleri ile yurt dışı uçuşları durdurulmuş ve uçuşlar 11 Haziran itibariyle çeşitli ülkelere yeniden başlatılmıştı. Bakan Karaismailoğlu’nun önceki gün “Rusya ile uçuşların başlatılması konusunda mutabık kaldık. Rusya’nın da katılmasıyla, yurt dışına seferleri sayısı 32’ye yükselmiş oldu” diye açıklama yapması sektörde olumlu karşılandı.  

Geçen yıl 7 milyon Rus geldi

2019 yılı turizm istatistiklerinde Rusya Federasyonu 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçi ile 1. sırada yer aldı. Durdurulan seferlerin yeniden başlamasıyla Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında önemli bir iyileşme bekleniyor. Bunun da turizmcilerin dibe vuran morallerine bir nebze olsun moral olacağı tahmin ediyor.

Öte yandan bugüne kadar 746 bin corona virüsü vakasının görüldüğü Rusya’da 11 bin 770 ölüm gerçekleşti. Rusya dünyada en fazla corona virüsü vakasının görüldüğü 4’ncü ülke onumun koruyor.