AB’den Türkiye’ye Bir Çelme Daha

1989

Avrupa Birliği (AB), Almanya’nın dönem başkanlığında koronavirüs salgını ile ilgili ‘güvenli ülkeler’ listesini güncelledi. Türkiye yine liste dışında kaldı.

Önceki gün toplanan ve dün kararını açıklayan Avrupa Birliği güvenli olarak nitelendirdiği AB dışı ülke sayısını 15’den 13’e düştü. Bu toplantı kararını ülkemiz yönünden olumlu olmamızı büyük ümitler ile beklememize karşın, Türkiye yine listeye alınmadı.

Listede Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay kaldı. Yapılan güncellemede Sırbistan ve Karadağ listeden çıkarıldı.

Turuncu Listede Kaldık

Ülkemiz, zorunlu haller dışında seyahat tavsiye edilmeyen ülkeleri içeren turuncu listede yer almaya devam ederken  Türkiye’den gelenlere başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesi 14 günlük zorunlu karantina uygulamasında kaldı.

Sputnik’te yer alan habere göre Türkiye, ABD, Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerle seyahat kısıtlamalarını devam ettirmeye karar veren birlik, AB vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin’e kısıtlama uygulamayacak.

Çin’in sınırlarını AB’ye açmak gibi bir niyetinin olmadığını söyleyen AB yetkilileri, ABD’nin ise rekor vaka ve ölüm sayılarının devam etmesi nedeniyle tartışma konusu bile olmadığını belirtti.

Cezayir ve Fas’ın da son dönemdeki yayılma nedeniyle listeden çıkarılması gündeme geldi, ancak toplam sayıların görece düşüklüğü nedeniyle bu yönde bir karar alınmadı, Fransa’nın karşı çıkması da bunda etkili oldu. Söz konusu liste, ülkelerdeki covid-19 durumuna ve vaka sayısına göre 2 haftada bir güncelleniyor.