Dolum Tesisi İçin Bir Dolu Şikâyet

2170

Alanya’nın Yeşilöz Mahallesi’ne geçtiğimiz yıllarda kurulan dolum tesislerinin kapasite artırımına, Alanya’daki sivi toplum kuruluşları ve vatandaşlar tepki gösterdi. Çevre sakinleri tesis nedeniyle daha şimdiden deniz kaplumbağa yuva alanlarını yüzde 60 ölçüde yok edildiğini, nadir kum zambaklarının sayısının azaldığını ileri sürdüler.

Bir şirketin dolum tesislerine kapasitesini arttırmak amacıyla  yaptığı başvuruya, ÇED olumlu raporu verince,  o çevrede sakinleri tesisinin büyütülmemesi için dava açmıştı. Dün o dava için bölgeye bilirkişi heyeti geldi ve keşif yaptı. Bilirkişi heyetinin yaptığı keşif sırasında davacılar, köylüler, avukatlar, doğa gönüllüleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri de orada bulundu.  

Yabancılar evlerini sattı gitti

Gruplar, heyet üyelerine olay ile ilgili hassasiyetlerini ilettiler. Heyete yapılan bilgi aktarımında tesisin yapımıyla birlikte başta İngiliz ve İskoçyalı yerleşik yaşayan yabancıların evlerini satarak bölgeyi terk ettiği vurgulandı. Gruplar ileri sürdükleri şikayetlerini ve dileklerin söyle sıraladılar;

“Denizdeki platformu karadaki dev tankerlere bağlayan boru akarsu kanalından iletiliyor. Bu borunun aşırı dalgalanma ve deprem gibi unsurlarla kırılabilme olasılığı çok fazla. Akaryakıt pompalaması öncesinde bu durum bir kez yaşandı. Kilometrelerce uzunluktaki yakıt boruları tarım arazileri için tehdit oluşturuyor. Boruların geçtiği bölgeler bundan sonra tarım arazisi olarak kullanılamayacak hale gelecek. Denizdeki platformdan karadaki dev tankerlere yüksek basınçla pompalanacak olan yakıtın oluşturacağı ısınmayı gidermek için alınacak tedbirlerde kimyasal atık üretilecek. Bu atıklar geniş bir alanda insan ve tarımsal alanların sağlığının kaybolmasına neden olacak. Kat, kat büyütülmek istenen tesisin şimdiden deniz kaplumbağa yuva alanlarını yüzde 60 ölçüde yok edildi. Nadir kum zambakları sayısı azaldı. Pompa ve denizdeki tanker titreşimleri bölge deniz canlılarına zarar verecek. Bir kaza durumunda ülkemizde yakın bir zaman önce yaşanan havai fişek faciasının kat kat fazlasının yaşanabilir. Stratejik olarak terör veya savaş durumunda ilk hedef noktası halini alacağı ve bölgenin turizm bölgesi olduğu, yakıt taşıyan tankerlerin şehir içinde çok daha fazla yer alarak tehlike oluşturacağı ve turizme kökten zarar vereceği kesindir. Turizm bölgesi için inşa edilen Gazipaşa Alanya Havalimanı’nın (GZP) dolum tesisleriyle ters düştüğü, tesislerin bir an önce büyütülmek yerine kapatılması gerektiği, yakıt depolama tesislerinin bölgede uzun yıllardır sürdürülen tarım ve turizm dengelerini alt üst edecek.