Türkiye’de Bir İlk Havalimanında Müze Açıldı

1980

İstanbul Havalimanı Müzesi, “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” sergisiyle açıldı. Havalimanı bu sanatsal yönü ile de San Francisco, Amsterdam, Atina, Kahire gibi pek çok dünya şehrinden sonra müzesi olan önemli havalimanları arasına katıldı.

Mürteza AKKAYA

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olarak havalimanı olmanın yanı sıra kültür ve sanat mekânı da olan İstanbul Havalimanı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş oldu..“Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” isimli sergiyle hizmete giren İstanbul Havalimanı Müzesi’nin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı.

İstanbul Havalimanı, Türk kültürünün dünya vatandaşlarına tanıtılması amacıyla Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdi. San Francisco, Amsterdam, Atina, Kahire gibi pek çok dünya şehrinden sonra müzesi olan önemli havalimanları arasına katıldı. İstanbul Havalimanı Müzesi’nde ziyaret edilecek ilk sergi olan “Türkiye’nin Hazineleri; Tahtın Yüzleri” koleksiyonundaki insanlık tarihinin bilinen ilk barış antlaşması “Kadeş Antlaşması” ile Osmanlı Sultanlarına ait “Tılsımlı Gömlekler- Kaftanlar” gibi ilgi çekici pek çok eseri ziyaretçilerinin beğenisine sunuluyor.

İstanbul Havalimanı Müzesi, havalimanı müzeleri arasında dünyadaki en büyük kapalı alana sahip. Yalnızca havalimanı müzeleri arasında değil, genel anlamda müzecilik alanında ses getirecek uygulamaları, ziyaretçilerini kültür ve sanat eserleri ile buluşturuyor..

Müzede, ayrıca çocuklar için de bölümler bulunuyor. Müzenin bu bölümünde çocukların kültürümüzün en değerli parçalarını keşfetmesini sağlayacak interaktif oyun ve uygulamalara da yer veriliyor. Müzede ayrıca Türkiye’de olan UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde yer alan 18 eserin de tanıtımları da yapılıyor.

.