Hostesler Kovuldu Pilotlar Hostes Oldu

2122

İzlandalı hava yolu şirketi Icelandair, Covid-19 virüsü salgınının getirdiği ekonomik etkilenen her havayolu gibi ekonomik krize girdi. Şirket, tasarruf amacı ile tüm kabin görevlilerini işten çıkarttı. Uçuşlarda artık yolculara pilotlar hizmet edecek.

Business Insider’da yer alan habere göre Icelandair, tüm kabin ekibi personelinin görevine son verdi. Önümüzdeki günlerden itibaren hava yolu şirketinin uçaklarında hostes ve host artık yok. Onların görevlerini pilotlar yapacak.

Şirketten yapılan açıklamada, “Icelandair, mevcutlarımızda bulunan tüm kabin memurlarının görevlerine kalıcı olarak son verildi. Bu görevi pilotlar üstlenecek. Ancak pilotlar uçakta yemek servisi gibi hizmetler sunmayacak. Kabindeki servisler, corona virüsü salgını sonrası alınan önlemler çerçevesinde minimum seviyede olmaya devam edecek” denildi.

Yasal mı? Değil mi?

Bu karar havacılık sektöründe hem şaşkınlık hem de tartışma yarattı. Çünkü pilotların böyle bir görev yapmasının yasal olup olmadığı belli değil. Ayrıca kabin görevlileri yolcular için uçuş güvenliğinin sağlanmasında hayati öneme sahip eğitim alıyorlar. Bunun için çeşitli özel eğitimlere girip, sertifika aldıktan sonra görevlerine başlıyorlar. Bu konuda hiçbir eğitimi bulunmayan pilotların sadece böyle bir rolü üstlenecek olması tepki çekiyor.