Yemeği Odada Ye Odadan Çıkma Harcırah Yok

2223

Türk Hava Yolları, pilot ve hosteslerden oluşan tüm uçuş ekiplerine bildiri göndererek yurt dışı uçuşlarda ekiplerin bazı hareketlerini sınırladı. Bu kurallara uymayanlara ciddi yaptırımlar var. Bildiride ayrıca personelin yatı harcırahlarının da kaldırıldığı belirtildi.

Tüm dünyayı kasıp kavuran pandemi nedeni ile sosyal mesafe, maske ve kişilerle en az temas üçgeni içinde yaşamımız sürerken THY’de yurt dışı uçuşlara giden personelini korumak için önlemler aldı. Kabin Hizmetleri ve Uçuş İşletme Başkanlığı tarafından hazırlanan bildiri de şöyle denildi;

THY Kabin Memuru

“Covid-19 salgınına yönelik tedbirler kapsamında bazı ülkelerin sivil havacılık otoriteleri tarafından alınan kararlar doğrultusunda, yatı görevi uygulayacak ekip üyelerinin yatı süresince otel odasından kesinlikle dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Bu kurala uygun hareket edilmemesi durumunda ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bu kapsamda yatı görevi uygulayacak ve odalarından çıkmayacak ekip üyeleri için üç öğün yemek hizmeti oda servisi olarak verilecek olup, yatı harcırahları ilgili hizmet alımı süresince ödenmeyecektir. Bu tür kısıtlama ve tedbirlerin uygulanacağı istasyonla ilgili bilgilendirmeler NOTAM paketi, HAT Bilgi Formu ya da İstasyon Bilgi Sistemi (IBS) içerisinde yer almaktadır. Bilgi edinmenizi ve gereği hususunu rica eder emniyetli uçuşlar dileriz.”