Yüzyıllardır durdu şimdi buhar oldu

1992

Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’nde, yapılan incelemelerde 10 eser bulunamadı. Eserlerin kaybolduğu ortaya çıktı.

Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan Gaziantep’teki  müzede görevli Merve Kaçmış adlı arkeolog geçtiğimiz ocak ayında intihar etti. Arkeolog geride bıraktığı mektubunda,  müzedeki envanter kaydı olmayan ya da hiç bulunmayan eserlerin üzerine zimmetlendirilmek istenmesi nedeniyle mobbinge maruz kaldığına yönelik ifadelere rastlandı.

Bunu üzerine savcılık tarafından adli soruşturma, Kültür ve Turizm Bakanlığı da idari soruşturma başlattı.  Soruşturma kapsamında gönderilen müfettişler, ilk olarak müze müdürü E.Ö. ile 2 uzmanı görevden uzaklaştırdı. .

Zeugma Müzesi

Müfettişler bir ayı aşkın süre incelemelerde bulundu. üfettişler ayrıca mobbinge maruz kaldığını belirten arkeoloğun üzerine zimmetlendirilmek istendiğini söylediği eserlerin de tek tek sayımını yaptı.

Müfettişler, intihar eden arkeoloğun Merve Kaçmış’a zimmetlendirilmek istenen eserlerin sayımında bu eserlerin daha önce de tayini çıktığı için başka bir kente görevlendirilen Ü.Y.P. adına kayıtlı olduğu saptandı. Müfettişlerin sayımında  8 bin 729 eserden 2 bin 433’ünün envanter kaydının bulunmadığı daha önce zimmette görülen 10 eserin ise bulunmadığı belirlendi. 

Müfettişler tarafından 6 sayfa hazırlanan rapor, Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na verildi. Teftiş Kurulu da hazırlanan raporu, arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharına ilişkin soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.