Av Cinayettir Katliamın Turizmi Olmaz

2036

Salda İçin Türkiye Grubu: Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Av Turizmi Uygulama Talimatı” ile 798 yaban hayvanı türü için avlanma izni çıkarmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada “Turizm insanların doğayı ve diğer ülke insanlarını tanımak yapılır. Av olgusuna turizmi ekleyerek, turizm yanlış bir noktaya götürülmektedir. Öldürmenin turizmi olamaz. Katliamın turizmi olamaz. Yaban hayvanları devlet eliyle yok edilmek isteniyor” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ülke genelinde yüzlerce yabani hayvanın ‘av turizmi’ adı altında vurulmasına izin vermesi nedeniyle Salda İçin Türkiye Grubu yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Av Turizmi Uygulama Talimatı ile yaban hayvanları devlet eliyle yok edilmek isteniyor.

Bakanlığın ‘izin’ listesine bakıldığında ülke genelinde yaban keçisi için 398 adet erkek birey, 25 adet hatalı boynuzlu birey, 45 adet dişi birey ve 12 adet de melez birey olmak üzere toplamda 480 adet yaban keçisi bireyinin av turizmi adı altında katledilmesinin öngörülüyor” ifadelerine yer verildi. .

Listedeki türlerin çok değerli ve hassas yaban hayvanları olduğu belirtilen açıklama söyle devam etti. “Bu durum açık bir şekilde para için yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, ceylan, yaban koyunu, kızıl geyik ve karaca türlerinin soyunun devlet eliyle yok edilmesi anlamına gelmektedir. Bu uygulama derhal iptal edilmelidir. Dağların asıl sahibi olan canlıların yaşam alanına giderek, onları yaşadıkları yerde vurmak cinayettir. Dağlarda yaşam sürdüren canlılar av adı altında öldürülemez, bu cinayettir. Dünyada son 50 yıl içerisinde hayvan türlerinin yüzde 60’ı yok olmuştur ve hala devlet eliyle yok edilmek istenmektedir. İkinci yanlış ise, avın bir turizmmiş gibi gösterilmesidir. Turizm insanların doğayı ve diğer ülke insanlarını tanımak için ortaya çıkmış bir olgudur. Av olgusuna turizmi ekleyerek, turizm yanlış bir noktaya götürülmektedir. Öldürmenin turizmi olamaz. Katliamın turizmi olamaz. Böyle bir turizm yapılamaz. Bu algı yanlıştır. Bir turizm ülkesinde vahşet turizmi olamaz. Bizler ülke topraklarına varlıklarıyla ve zor koşullarda verdikleri yaşam mücadelesiyle değer katan dağ keçilerimizin, ceylanlarımızın, yaban koyunlarımızın, kızıl geyiklerimizin ve karacalarımızın ihale yoluyla para için öldürülmesine hayır diyoruz ve bu avlanma uygulamasının iptal edilmesini talep ediyoruz” denildi.

Önceki İçerikTHY ve Sendikaya “Masaya Oturun” Çağrısı
Sonraki İçerikSabiha Gökçen’de PCR Testi Başladı
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.