Sabiha Gökçen’de PCR Testi Başladı

1694

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki PCR test merkezi hizmete girdi. Testler için 110 lira para alınıyor. Alınan numuneler terminal içerisinde bulunan laboratuvarda inceleniyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı Gelen Yolcu Karşılama alanında Sağlık Bakanlığı Halk Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından kurulan test merkezinde Türkiye’den yurtdışına gidecek olan yolcular test yaptırabilecek. Merkezde alınan numuneler, terminal içinde bulunan laboratuvarda incelenecek ve en geç 5 saat içinde sonuçları yolculara bildirilecek.

24 SAAT HİZMET VAR

İSG Operasyon Direktörü Göksu Güney, Türkiye’den yurtdışına çıkacak olan yolcuların gidecekleri ülkede sorun yaşamamaları için PCR testine ihtiyaç duyulduğunu belirterek şöyle konuşuyor;
“Test yaptırmak isteyen yolcularımızın yurtdışına çıkacaklarını belgeleyen bilet, öğrenim belgesi, davetiye gibi evrakları ile havalimanımızda bulunun test merkezine başvuruyor. Başvuru esnasında 110 Türk Lira tetkik bedelini Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün hesabına yatırıyor. Sonra oradan aldıkları belge veya dekontu da merkeze ibraz etmeleri gerekiyor. PCR testini Havalimanında yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın test sonucunu öğrenmesi 5 saati bulabileceği için yolcularımızın havalimanına gelişlerini bekleme süresini de göz önünde bulundurarak planlamalarını tavsiye ediyoruz.“

Bilindiği üzere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün birçok şehirde yetkili PCR Test Merkezleri var. Hali hazırda bu merkezler hizmetlerini vermeye devam ediyor. Yurt dışına çıkacak olan vatandaşlar Sağlık Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden kendilerine en yakın test merkezini bularak test işlemlerini yaptırabiliyor. İlave olarak test merkezlerinin havalimanlarında da kurulmasıyla birlikte yolcuların hizmet alacağı nokta sayısı artmış oluyor.