Airbus Uçakları Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlı

1420

Airbus, Almanya’nın Hamburg kentindeki tesisinde uçak teslimatları ile birlikte sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) operasyonlarını da genişletiyor. Air Transat, AerCap’ten kiralanan iki yeni A321LR’yi teslim aldı. Her iki uçağı da Hamburg’dan Kanada Montreal’e kesintisiz olarak uçurmak için yüzde 10 sürdürülebilir havacılık yakıt karışımı kullanıldı.

Konu ile ilgili olarak Airbus, Hamburg’tan sürdürülebilir havacılık yakıtlı uçakların teslimatları ile ilgili açıklama söyle; “Airbus, Aralık 2019’dan bu yana Beluga nakliye uçağı ile Hamburg’dan SAF uçuşlarını başarıyla gerçekleştiriyor. Bu teslimat, Airbus’ın, hava taşımacılığının çevresel etkilerini en aza indirme konusundaki kararlılığını vurgulayan bir başka kilometre taşıdır. Öyle ki, Airbus, müşterilerine sürdürülebilir yakıtlı uçak seçeneği sunan ilk uçak üreticisidir. Bu tür teslimat uçuşları, 2016 yılında Fransa’nın Toulouse kentindeki Airbus Genel Merkezi üretim tesisinden başladı ve ardından da ABD’deki Mobile, Alabama tesisinde de gerçekleştirdi..

Airbus, havacılık endüstrisinde sürdürülebilir yakıtların daha düzenli kullanımını teşvik etme stratejisinin bir parçası olarak bu seçeneği sunmaya başladı.. Air Transat’ın Hamburg’da teslim aldığı A321LR uçağının yakıtı Air bp tarafından tedarik edildi ve Neste tarafından üretildi. Airbus ve Air Transat, çevre konularında uzun bir işbirliği geçmişine sahiptir. Airbus, 13 yıl önce çevre programını başlatmak için havayoluna destek verdi ve her ikisi de yakıt verimliliği gibi çevre projeleri üzerinde birlikte çalıştı. Air Transat, 1999’dan bu yana Airbus tek koridorlu ve geniş gövdeli uçakları işletmektedir” denildi.