Bu yaz yerli tatilci 10’da 2

1490

Bazı tatil işletmeleri uluslararası akredite şirketler tarafından yapılan denetimler sonrasında sertifika ile belgelendirildi. Tatil yörelerinin bazı tesisleri pandemi sürecini iyi yönetti ve iş yerlerini açtılar. Ancak potansiyel tatilciler arasında yapılan “Koronavirüs Gündem Araştırması”na göre sadece 10 kişiden 2 kişi bu yaz için tatil planı yaptığı belirlendi.

Sait YARDIMCI

Bu rakamları ben değil, araştırma firması Design Research’ün MegaPOLL Araştırm’nın ortak yürüttüğü sonuçlar ile ortaya çıktı. Bu araştırmadan şu anlaşılmasın, tatilden kasıt, deniz, kum gunes değil, söz konusu tatil, ikamet ettiği yerden memleketine veya bir başka şehire tatil amaclı gitmek olarak değerlendirebiliriz.

Bu yaz tatil yapmayı planlayanların oranı yüzde 21’di. Planlayanların yüzde 51’i   tatilini Temmuz’da yüzde 48’i ise Ağustos ayında düşünüyor. Tatilcilerin yüzde 34’ü kendi yazlığında veya müstakil ev kiralayarak, yüzde 20’si otellerde tatil planlıyor. Otel seçimlerinde ise büyük tesisli oteller yüzde 11,  butik/küçük oteller ise yüzde 16 öne çıktı.. Araştırma sonuçları gösteriyor ki tatile bu dönemde pek sıcak bakılmıyor. Gidenler de daha izole olabileceği ortamları tercih ediyor.

Hayatı, geçmişi, kendimizi sorguladığımız bir dönemde alınan kararlar da dikkat çekiyor. Salgın sona erdikten sonra içe dönme, kendine / aileye odaklanma kararları ön plana çıkıyor.

Ankete katılanların yüzde 77’si “Sağlığıma daha çok özen göstereceğini; yüzde 72’si ailesine daha çok zaman ayıracağını; yüzde 64’ü bireysel/sosyal hayatını gözden geçireceğini; yüzde 61’i Kendine / ihtiyaçlarına daha çok zaman ayıracağını belirtti.

Kısıtlamaların kalkması ile birlikte daha çok açık alanlara gitme yüzde 64, kendi aracı ile seyahat etme yüze 51, hastaneye gitme yüzde 44 olarak planlar yaptıklarını söyledi.  Diğer oranlar AVM’ye yüzde 16, ibadet yerlerine yüzde 23, spora gitme yüzde 7, otobüs/uçakla seyahat yüzde 7-12, şeklinde çıktı.