Büyükelçiler “Burası Güvenli” Gelin Görün

1422

İstanbul Havalimanın da 75 ülkenin Büyükelçisine havalimanında alınan Covid-19 önlemleri anlatıldı. Toplantı da İstanbul Havalimanı yetkilileri Büyükelçilerin sorularını cevapladı.

Mürteza AKKAYA

İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü eğitim konferans salonunda düzenlenen panel Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı’nın yaptığı organizasyon ile  gerçekleşti. Toplantıya 75 ülke Büyükelçisinin yanı sıra, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Dr. Aykut Yener Kavak, İGA ve Türk Hava Yolları yetkilileri de katıldı. 

GELENE GİDENE TEST

Panelin açılışını İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı yaptı. Şanlı konuşmasında pandemi ile nasıl mücadele edileceğini öğrendiklerini sıraladı ve “Ülkemize turistik amaçlarla gelen tüm yolcuların Covid-19 kaynaklı tedavi ve mecburi konaklama durumları sigorta kapsamına alınarak kamu güvencesine kavuşturuldu. Ayrıca da havalimanımızda günlük 40 bin aşkın kapasiteli bir test laboratuvarı ile gelen ve giden tüm yolculara test edilme imkanı sunan bir laboratuvar kuruldu”” dedi. İGA CEO’su Kadri Samsunlu ise havalimanında alınan önlemleri yaptığı sunumda anlattı.

TERMİNAL YÜZDE100 TEMİZ HAVALI

Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Dr. Aykut Yener Kavak ise, havalimanında ilk olarak 13 Ocak’ta risk analizi yaptıklarını belirterek geçen süreci şöyle özetledi. “Yolcularımız için COVİD enfeksiyonu ile ilgili rehber hazırlandı. 20 Ocak’ta Asya kıtasından gelen Türk Hava Yolları ve Çin Havayolları yetkilileri ile görüşerek ortak bir yol haritası belirledik. 22 Ocak’ta Ankara’da yapılan Bilim Kurulu toplantısından sonra özellikle Çin bölgesinden gelen yolcuları termal kamera ile taramalara başladık. Çin başta olmak üzere virüsün yoğun olduğu bölgelerden gelen uçuşlar alanımıza geldiği için havalandırma sisteminde daha önce yüzde 30 temiz hava basılan alana yüzde 100 temiz hava basılmasını sağladık. Şuan terminal içerisinde yüzde 100 temiz hava basılmaktadır. Karantina odamız mevcut. 5 Şubat’ta tüm uluslararası uçuşlarda termal kamera uygulaması başlatıldı ve termal kamera sayımızı 10’a çıkardık. Pasaport öncesinde semptomu olan veya giriş yasağı olan ülkelerden aktarmalı gelen yolcularımız için de sınır muayene noktası oluşturduk iki alanda. Hekimlerimiz tarafından bu hastalarımız değerlendirildi ondan sonra ülkelere girişi veya olası vaka olarak düşündüğümüz yolcuların hastaneye sevkleri sağlandı” dedi.

ÇİN BAŞKONSOLOS BU DOĞRU MU?

Konuşmaların ardından Dr. Aykut Yener Kavak, panele katılan başkonsolosların soruları yanıtlandı. Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei’nin “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı test merkezi liste içinde bulunmadığı gibi görünüyor bu doğru mu?, Doğruysa bunun nedeni nedir? Bundan sonra Havalimanı içindeki bir merkezin Sağlık Bakanlığı merkez listesine girmesi konusunda gerekli çalışmalar başlayacak mı?” şeklindeki sorusunu Kavak şöyle yanıtladı;
“Havalimanımız Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı. Burada oranın hekimleri çalışıyor ve raporları onlar yazıyor. Rapor o hastane adına veriliyor. Havalimanlarında havalimanı adına laboratuvar açılması mümkün değil. O yüzden oradan alınan sonuçlar bizim Sağlık Bakanlığı onaylı o hastanenin uzmanları tarafından imzalanmış geçerli sonuçlar”

.