Havacılık Otoritelerine Rehber olacağız

1385

Türkiye’deki havalimanlarının pandemi sürecinde güvenli olduğunun ilan edilmesi için DHMİ önemli bir adım attı ve  Havacılık Endüstrisi Anlaşması’na katıldı.

Bu önemli anlaşmayı DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Twitter üzerinden paylaştı. Keskin “Korona ile mücadeleyi tüm havalimanlarımızın, üst seviyede yürütüyor. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi AB kuruluşlarınca güvenli olduğunun ilan edilmesi amacıyla Havacılık Endüstrisi Anlaşması’na katıldık” diye paylaştı..

DHMİ havalimanlarımızdaki “Havaalanı Salgın Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi” ve #Covid19FreeAirports projesi kapsamında alınan üst düzey önlemlerden edinilen tecrübenin Avrupa’nın havacılık otoritelerine rehber olacağını vurgulayan Genel Müdür Hüseyin Keskin “Bu kapsamda salgın süresince havalimanlarında alınan tedbirlerin etkilerini analiz etmek için Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’na (EASA) düzenli veri, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılarak alınan tedbirlerin geliştirilmesi veya gereksiz durumlarda esnetilmesi sağlanabilecek. Bu tecrübelerin ışığında fiziki şartları sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenen, dezenfeksiyon işlemlerinin kararlılıkla devam ettiği havalimanlarımızda misafirlerimiz hava yolunun konforuyla buluşuyor” diye yazdı.