Mayonu Giymeden Bakanlığın Sitesine Gir

1429

Sağlık Bakanlığı, tatil yapan vatandaşlar için yeni bir hizmet başlattı. Buna göre, artık otellerin ve plajların sularının ne durumda olduğunu  ‘Yüzme Takip Sistemi’ adı verilen sistemden görmek mümkün. Tatilciler yüzecekleri denizin ve plajın kaplıcanın sağlık yönünden risk taşıyıp taşımadığını sistemden öğrenebilir hale geldi.

Sağlık Bakanlığı’nın sitesi https://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinde. Bu internet adresinde tesislerin, plajların adresleri, özellikleri teknik bilgiler, senelere  göre kalite sınıflandırma bilgilerine göre arama yapabiliyor; Örnek olarak dilediği tesisin adını yazıp yüzeceği deniz suyunun analiz sonuçlarını görebiliyor.

Aynı sistemden kaplıcalar içinde yapıldı. Ülkemizde 258 kaplıca, 8 talassoterapi tesisi olmak üzere toplam 266 tesis bulunuyor. Kaplıca tesisleri ile ilgili bilgiler bakanlığın https://kaplica.saglik.gov.tr/  web adresinden yayımlanıyor.

Buna göre 35 ildeki bilgileri içeren bu sisteme göre tatile çıkmadan, mayonuzu giymeden önce bu siteler bakmakta yarar var. Bu çalışma ayrıca ülkemiz turizmi açısından da son derece önemli. Çünkü sistemin   Uluslararası Mavi Bayrak programına da önemli katkı sağladığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl 463 yüzme alanı Mavi Bayrak ödülüne sahipken bu yıl bu sayı 486’ya çıktığı belirtiliyor.