Uçaklar Denizyıldızına İnecek

1356

Çin’in bir sahil kenti olan Qingdao da, Denizyıldızı şeklinde yapılan yeni Qingdao Jiaodong Uluslararası Havalimanı inşaatı bir ay önce tamamlandı. Yapımı 5 yıl süren ve 5.8 milyar dolara mal olan havalimanı yıllık 60 milyon yolcuya hizmet verecek şekilde planlandı. Havalimanın resmi açılışı için günler sayılıyor.

Şehirden yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Qingdao Jiaodong Uluslararası Havaalanı, kapasitesini doldurmuş olan Qingdao Liuting Uluslararası Havaalanı’nın yerini almak üzere inşa edildi.

Şehrin ilk 4F sınıfı havaalanı olarak -A380’ler ve Boeing 787’ler de dahil olmak üzere dünyanın en büyük ticari uçaklarını barındırabilecek havalimanı Kuzeydoğu Asya’da yeni bir ulaşım merkezi olacak.

Yeni havaalanı başlangıçta çalışacak iki pisti ile yılda yaklaşık 300 bin iniş-kalkış gerçekleştirilecek ve 35 milyon yolcuya hizmet verecek. 2025 yılı itibarıyla iki pist daha eklenerek yıllık 452.000 trafiğe ve 60 milyon yolcuya yükselecek.

Qingdao Jiaodong Uluslararası Havalimanı

Yeni havalimanı nedeniyle kentin önemli bir turizm merkezi olacağı belirtiliyor. Qingdao Jiaodong Uluslararası Havalimanı’nın resmi açılışı i.in tarihi henüz açıklanmadı. Yeni havaalanı, şehrin hava trafik kapasitesini önemli ölçüde artıracak.