Fransa; İspanya Sınırını Kapatırız

1434

İspanya’da korona, ikinci dalga patlaması yaptı. Avrupa’da taşlar yerinden oynadı. Son 24 saatte 922 yeni vaka bulundu. Bu son durumdan İspanyanın kuzey komşusu Fransa’da endişe yarattı. Fransız yetkililer bu durumun sürmesi halinde İspanya sınırını kapatabileceği uyarısı yaptı.

İspanya Sağlık Bakanlığı’nın korona salgınında ülke genelinde son 24 saatte 922 yeni vaka tespit edildiğini açıklaması Avrupa’da yankı yaptı. Bir çok AB ülkesi İspanyanın gerekli önlemleri almakta zorlandığını ileri sürdü. Tabii ki bu en fazla kuzey komşusu Fransa ve batı komşusu Portekiz de endişe yarattı.

Bu arada İspanya’nın milli gelirinin yüzde 12’sini oluşturan turizm, pandemi ile büyük darbe yedi. Kriz özellikle Gradana, Toledo ve Segovia gibi, turizm gelirleri çok düşen şehirlerde varlığın gösterdi. Endülüs’te otellerin doluluk oranı yüzde 25. sahillerde ise yüzde 30’larda kaldı. Kentlerde barlar, oteller, dükkanlar kapalı. Sokaklarda tek-tük yabancı turist görülüyor.

Avrupa’nın, Fransa’dan sonraki ikinci büyük turizm pazarı olan İspanya’da turizm sektöründe bağımsız çalışan 500 bin kişiden 70 ila 100 bininin işini kaybedebileceği söyleniyor. Ülkede bilinmezlik hakim. Bir gün insanlara güven geliyor herkes sokaklara çıkıyor. Ertesi gün korkup tekrar evlerine kapanyorlar.