Havayolları Türbülansta Zarar Çok Büyük

1352

ABD’de ülkenin hava trafiği kapasitesinin yüzde 73’üne sahip olan 5 büyük havayolu (American Airlines, United, Delta, Southwest ve Alaska), Covid-19 salgını nedeniyle seyahat talebinde benzeri görülmemiş çöküşle ikinci çeyrekte toplam 11,8 milyar dolarlık zarar açıkladı. Bu havayolu şirketlerinin toplam gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 87 oranında düşerek 44.1 milyar dolardan 5.7 milyar dolara indi.

Amerika’nın dev havayolu şirketleri American Airlines, Southwest, Delta, Alaska Airlines ve United Airlines da Covid-19’a yenik düştü. Şirketler birbiri ardına açıklamalar yaparak son aylarda zarar üstüne zarar ettiklerini duyurdu. Buna göre Covid-19 dev uçak şirketlerini bile adeta hasta etti, zor durumda bıraktı.

Dünya genelinde olduğu gibi Amerikalılar da salgın hastalığın zirveye ulaştığı Nisan ayında seyahati, uçmayı bıraktı. Mayıs ve Haziran aylarında hava trafiğinde küçük bir kıpırdanma yaşandı. American Airlines CEO’su Doug Parker, “Havayollarının bir aşı bulununcaya kadar talep açısından salgın öncesi döneme geri dönüşün mümkün olmadığını düşünüyorum. İnsanlar bir aşı olmadan, iş veya tatil için seyahat etmeyi istemeyecektir” dedi.

Southwest Airlines’tan yapılan açıklamaya göre, şirket nisan-haziran döneminde 915 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Southwest Airlines, geçen yılın aynı döneminde 741 milyon dolar net kar elde etmişti. Şirketin bu yılın ikinci çeyreğindeki geliri de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 83 azalarak 1 milyar dolara düştü. Şirketin geçen yılın aynı dönemdeki geliri 5,9 milyar dolar olmuştu. Southwest Airlines Üst Yöneticisi Gary Kelly, Kovid-19 salgınıyla mücadelenin devam etmesi nedeniyle hava yolu seyahatine olan talebin zayıf kalmaya devam ettiğini bildirdi.

ABD’li hava yolu şirketlerinden United Airlines da 21 Temmuz’da açıkladığı bilançosunda, bu yılın ikinci çeyreğinde 1,6 milyar dolarlık zarar ettiğini duyurdu. Şirketin 94 yıllık tarihinin en zor günlerini yaşadığı ileri sürüldü Gelirinin ise bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 87,1 azalışla 1,4 milyar dolara gerilediği belirtildi.

Ülkenin en büyük beşinci havayolu olan Alaska Airlines CEO’su Brad Tilden ise Temmuz ayı başında umutlandıklarını, rezervasyonlarda bir kıpırdanma yaşandığını ancak Covid-19 salgınıyla ilgili kötü haberler geldikçe bu rezervasyonların iptal edildiğini ifade etti.

Kaynak: Dan Reed – Forbes