Hazırız Hadi Hazırlanın Gelin

1399

Ülkemizin doğa harikası Dalyan bölgesindeki turistik işletmeler bir çatı altına toplandı ve “Güvenli Turizm” için gerekli çalışmaları yaptı. İşletmeciler “Hazırız Hadi Hazırlanın Gelin” sloganı ile yerli turistleri beklemeye başladı.

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde olan Dalyan, Köyceğiz ile Akdeniz arasındaki kanal üzerinde.. Marmaris ile Fethiye arasında popüler bir turizm cennetimiz. Ancak diğer turizm beldeleri gibi Dalyan’da Covid 19 kurbanı oldu. Artık güvenli tatil tercihini ön plana çıkması ile otel ve pansiyon işletmecileri de bu konuda derslerini çalıştı.

Butik otellerin ve aile işletmelerinin ağırlıkta olduğu Dalyan’da güçlerini birleştirdiklerini belirten Dalyan Otelciler Derneği Başkanı Ali Mürşit Yağmur, “Artık hazırız. Covid-19 salgını nedeni ile turizm sektöründe önemli gelişme ve değişimler söz konusu oldu. Bu salgın ile birlikte “Güvenli Turizm” çalışmaları ile biz elimizden geleni yaptık. Misafirlerimizin sağlığı, güvenliği ve huzurlu bir tatil geçirebilmeleri adına aldığımız tüm önlemler olumlu dönüş sağlıyor. Sloganımız da ‘Hazırız Hadi Hazırlanın Gelin’ diyoruz” dedi.

DALYAN’DA NELER VAR?

Dalyan, doğanın ve tarihin içinde olduğu bir turizm cenneti. Orada, neler var? Denilirse işte olanlar;

İztuzu Plajı;  4,5 kilometre uzunluğunda. Deniz suyu ile tatlı suyun birleştiği yer arasında. Buraya Kaplumbağa Plajı da deniliyor. Çünkü burası Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktıkları dünyaca ünlü bir sahil. 

Ekincik Koyu; Zeytin ve çam ağaçlarının sahilden itibaren her yeri kapladığı bir koy burası. Gizli bir cennet adeta. Turkuvaz  denizi, yemyeşil ormanları ile ünlü. 

12 Ada Turu: Tekneyle gidiliyor. Adaları hem gezer hem de billur gibi denizinde yüzebilirsiniz. Burada dalış yapmanın keyfi bambaşka.

Kaunos Antik Kenti: Kaunos, antik çağda bir liman kenti. Müthiş bir manzaraya sahip. Kaunos Antik Kenti’nin tiyatrosu görülmeye değer.

Likya-Kaunos Kaya Mezarları:  Bu mezarlar Dalyan’da kanalın üst kısmında sıralanan 3 ayrı yerde var. Mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Sultaniye Kaplıcaları ve Çamur Banyosu: Milattan önce 100’lü yıllarda Kaunoslular tarafından bulunup kullanılan kaplıcalar, günümüze kadar gelmiş. Dalyan Kanalı’nda çamur banyoları ünlü.