Büyükelçilik Rus Turiste Covid-19 Testi Yok

1378

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de tatil planyan vatandaşları için tavsiyeler yayınladı. Buna göre Rus turistlerin ülkeye girişi esnasında vücut sıcaklığının ölçüleceğini, bu yüzden Covid-19 testi yapılmayacağını açıkladı.  

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin bildirisinde Türkiye’ye gidecek kişilerin uçuşları sırasında bir form dolduracaklarını bu formuna kişisel bilgi, uçağın uçuş numarası, koltuk numarası, Türkiye’de konaklanacak adres, iletişim bilgilerini yazmaları gerektiği hatırlatıldı.

Bu arada yolculara, Covid-19 ile ilgili bilgi verileceği uçakta Covid-19 şüphesi olan yolcunun belirlenmesi halinde uçak içinde prosedürlerin uygulanacağı yazıldı. Havalimanı terminalinde pasaport kontrolü öncesinde her bir yolcunun vücut sıcaklığı ölçülecek. Türkiye girişlerinde koronavirüs testi zorunlu olmayacak, koronavirüs testi yapıldığına dair belge istenmeyecek” denildi.

Sputnik’te yer alan habere göre de Rus yolculara Covid-19 teşhisinin konması durumunda, bu kişiler ve uçakta yakınında oturanlar dahil onlarla temasta bulunanlara ilişkin tüm bilgiler Rusya Sağlık Bakanlığı’na iletilecek. Covid-19 hastası olduğu kesinleşen kişiyle temasta olan herkesin 14 günlük karantinaya alınacağı vurgulandı. Bu arada isteyenlerin İstanbul, Antalya, Dalaman ve İzmir havalimanlarındaki test merkezlerine gidip 15 Euro bedel ile test yaptırabilir tavsiyesi yapıldı.