İngiltere’nin İspanya Kısıtlaması Bize Yarar mı?

1160

Covid-19 vakalarının İspanya’da artması üzerine, İngiltere kısa süre önce kaldırdığı seyahat kısıtlamasını yeniden koydu. Bu karar sonrası eleştiri alan İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “Bu karar nedeniyle, tatilcilerden özür dileyecek halimiz yok” dedi. Bu kısıtlama sonrası umudumuz İngiliz turistlerin İspanya yerine rotalarını ülkemize çevirmeleri.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına zorunlu haller dışında İspanya’ya gitmemelerini tavsiye etti. Bu karar halen İspanya’da tatil yapan İngilizlerin evlerine döndüklerinde 14 gün evde karantinada kalmaları anlamına da geldi.

İşin ilginç yanı kararla halen İspanya’da tatil yapan İngiliz Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın da olması. Cumartesi gece yarısı itibarıyla uygulanmaya başlanacak kısıtlama, halen tatile çıkmış olanların değil halen İspanya’da olanları zor durumda bıraktı.

BAKAN ÖZÜR DİLEYECEK HALİMİZ YOK

İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab,

Bu kararın açıklanması üzerine sosyal medyadan çok eleştiri alan İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab, SkyNews televizyonuna açıklama yaptı ve “Bu karar nedeniyle, tatilcilerden özür dileyecek halimiz yok. ‘Mümkün olduğunca hızlı hareket ederek almak zorunda olduğumuz bir karardı’’ dedi.

Amerika’nınsesi’nde yer alan habere göre de, başta güvenli olarak belirlenen listedeki ülkelerin, gerektiğinde o listeden kaldırılabileceğini belirten Dışişleri Bakanı, “Neden tatilciler önceden uyarılmadı sorusuna‘‘ İspanya’daki veriler anında değerlendirilmeliydi’’ yanıtını verdi. Kararın uygulanma nedeni vaka sayılarının günlük 900’ü aşması olarak açıklandı.

İSPANYOLLAR ‘‘TABİİ KARARA SAYGILIYIZ’’

İspanya Dışişleri Bakanlığı de yatığı açıklamada durumun kontrol altına alındığını, vakalarda artış yaşanan yerlerin belirlenip, izolasyonunun sağlandığını ancak ‘‘İngiliz makamlarının aldıkları bu karara saygılıyız’’ denildi.