KLM’e ”Cinsiyet Ayrımcılığı Yaptığı İddiası

1203

Hollanda’da hükümetin resmi danışma organı olan İnsan Hakları Enstitüsü, bir erkek yolcunun “inancı gereği bir kadınla yan yana oturmayacağı” itirazı üzerine, kadın yolcunun yerini değiştiren KLM’in “cinsiyet ayrımcılığı” yaptığına hükmetti.

Enstitü, KLM personelinin yaptığı uygulamanın, “cinsiyet ayrımcılığı” olduğunu ve bunun da bir suç olduğunu, şirketin bundan kaçınması gerektiği” konusunda uyarmasına kar verdi.

Olay geçen yıl Mayıs ayında KLM’in New York – Amsterdam uçuşu sırasında yaşandı. Sosyalist Parti (SP) Milletvekili Ronald van Raak ile eşine, ortodoks Yahudi bir yolcunun yanında koltuklar verildi.

Ronald van Raak

Yahudi yolcu, “inancı gereği bir kadının yanında oturmayacağını” belirterek, Ronald van Raak ve eşinin kaldırılmasını istedi. Diğer Yahudi erkek yolcularla birlikte oturmak istediğini söyleyen yolcunun itirazı üzerine, uçuş bir süre gecikti.

Yahudi erkeklerin hiçbirinin van Raak ve eşiyle oturmak istememesi üzerine, kabin görevlileri, Hollandalı çifti başka koltuklara yerleştirdi. (BBC Türkçe)