Sümela Medeniyet Mirasına Sahip Çıkmamızın Örneği

966

Sümela Manastırı ve Ayasofya-i Sağir Camii, tamamen ziyarete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış törenine canlı bağlantı ile katıldı ve “Diğer inançların sembollerini hedef alan bir millet olsaydık, 5 asırdır elimizde olan Sümela Manastırı’nın yerinde şu an yeller eserdi. Türkiye’nin toprakları üzerindeki her türlü medeniyet mirasına nasıl sahip çıktığının somut bir örneği olan bu çalışmayı ülkemizi eleştirenlerin dikkatine sunuyoruz” dedi.

Restorasyon nedeniyle bir bölümü ziyarete kapalı olan Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı ve Ayasofya-i Sağir Camiinin açılış için tören düzenledi. Törene canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ayrıca “İstanbul’daki Ayasofya Camii’nin açılışı turnusol kağıdı işlevi gördü. Tarihi eserleri koruma noktasında Batılı ülkelerin Türkiye’ye söz söyleme hakkı yoktur. Milletimiz de tüm insanlık da kimin nerede durduğunu gayet iyi biliyor” diye konuştu.

Sümela Manastrı

AYİN 15 AĞUSTOS’TA 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında Türkiye’de yaşayan Ortodoks vatandaşlara da bir müjde verdi. Restorasyondan dolayı yapılamayan Meryem Ana ayinlerinin bu sene 15 Ağustos’ta yapılacağını duyurdu.

NELER YAPILDI?

İnanç turizmi açısından ülkemizin önemli merkezlerinden olan tarihi Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunuyor. Bölge 2013 yılında müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya-i Sağir Camii ile birlikte 2015 yılından beri restorasyon çalışmaları için kapatılmıştı. Bu arada manastırın birinci avluya kadar olan bölümünün 25 Mayıs 2019 tarihinde ziyarete açılmıştı.,24 endüstriyel dağcı ve 5 mühendisin bulunduğun ekip tarafından yapılan çalışmalarda manastırın giriş kapısı üzerinde bulunan kama blok olarak adlandırılan kayada çelik halat çekme ve sabitleme yapıldı. Kaya tutucu bariyerler inşa edildi. Manastırda çatlayan 10 bin tonluk kaya ise 16 metrelik demir ile birleştirilerek sabitlendi.

Önceki İçerik148 Milyon 518 Bin Lira Teşvik Dağıtılıyor
Sonraki İçerik3 Pozitif Çıktı 80 Bin Turist Tahliye edildi
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.