Türkiye Turizm Ajansının Çalışmaları Ne Durumda?

1069

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı geçtiğimiz yıl 11 Temmuz 2019’da kuruldu. Kuruluş nedeni de; “Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, imkân ve fırsatlarını dünyaya tanıtması, turizm potansiyelinin tüm yönleriyle değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırması, turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payının ve hizmet kalitesinin artırılması” olarak açıklandı.   

Ajansın, Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen strateji ve politikalar doğrultusunda Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması için turizm olanaklarını dünyaya tanıtıp pazarlanmasına ilişkin strateji geliştirecek, faaliyetleri yürütmesi planlandı. Turizm sektörü ve pazarının ihtiyaçlarını, eğilimlerini belirleyerek ilgililere tavsiyelerde bulunacak olan ajansın, yukarıda sayılan çalışmaları yapacak olması çok önemliydi.

Ajans, “Turizmin ülke ekonomisindeki payının artırılması için her türlü faaliyet, iş, işlemleri yapabilecek, destek ve kaynak sağlayabilecek, faaliyetleriyle ilgili yurt içi ve yurt dışından hibe alabilecek” deniyordu. Ajansın gelirleri; genel bütçeden aktarılan tutarlardan, turizm paylarından, her türlü bağışlardan, yardımlardan, ajansın faaliyetlerinden elde edilen gelirlerden oluşacaktı. Ajansın kuruluşundan sonra turizm sektöründe homurdanmalar başladı. Turizmciler, gelecek sezonda kazançlarının kesintiye uğrayacağından endişeliydi. Ancak tüm bu planlar çalışmalar yapılırken ya da yapılacakken hiç kimsenin planlamadığı COVID-19 virüsü Çin’den başladı, hızla tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’de de önlemler alınmaya başladı.

Turizm sektörünün en önemli turizm fuarları ITB Berlin,  MITT Moskow birer, birer iptal edildi. Dünyada bütün havayolları uçuşlarının durdurdu. Ülkelere giriş çıkışlar iptal oldu. Turizm sektörü resmen kontak kapattı. Peki, pandemi döneminde mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında tamamen duran turizm sektörü yeni dönemde nasıl faaliyetlerine devam edecekti? İşte bu yazımda anlatmaya çalıştığım konu da tam olarak bu.

Bunu anlamak için 3 aylık sürede tüm dünyanın nasıl zaman geçirdiğine iyi bakmak lazım. Bence burada 3 önemli unsur var. İnsanların zamanlarını geçirmesi için bunlardan en önemlisi ilk olarak sosyal medya ikinci olarak da Netflix üçüncü olarak da Film komisyonu derim.

Neden Sosyal Medya?

2000’li yılların basından itibaren sosyal medya tüm dünyada çok onemli bir iletişim aracı oldu. Hatta geçenlerde çok önemli bir reklamcı TV’lerin artık hayatin çok gerisinde olduğunu ve yaptığı programların ölçülemez, gereksiz olduğu iddiasını ortaya koydu. Bana göre de turizm sektöründe bir işletmenin olmazsa olmazı web sitesinin en iyi şekilde dizayn edilmesinin yani sıra, sosyal medya hesaplarının da aktif ve kullanışlı olması, ve çok önemli bir takipçi sayısına ulaşması hedeflenmeliydi. Şimdi gelin Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının sosyal medya  hesaplarına bakalım. Ajansın sosyal medya takipçi sayıları öncelikle organik mi? Bunu da ayrıca incelemek gerektiğine inanarak rakamları aşağıda yazıyorum.

Facebook: 125 bin 880 takipçi

Twitter: 250 bin civarında takipçi

Youtube: 55 bin civarında abone

Instagram: Hesabının olmadığın düşünüyorum.

Tiktok: Hesabının olmadığını düşünüyorum

LinkedIN: Hesabının olmadığını düşünüyorum

Bu rakamlardan sonra hemen insanın aklına şu soru geliyor! 50 milyon turist rakamına ulaşmış Türkiye’nin bu kadar kötü bir sosyal medya karnesiyle bu ajans işlevini yerine getiriyor mu? Bunun cevabını öğrenmeyi de turizm sektörünün oyuncularına bırakalım.

Netflix

Şimdi bu günlerde Netflix’in kapanıp kapanmayacağı konuşu gündemde! Netflix nedir? Önce ona bir bakalım. Netflix, geçen yıl üye sayısının 183 milyona çıktığını duyurdu. Reuters’ın haberine göre Netflix, 2020’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 16 milyon yeni abone kazandı. Covid-19 salgınıyla dünya genelinde milyonlarca kişi sokağa çıkma yasakları, karantina ve tecrit uygulamaları altında vakitlerinin çoğunu evde geçirdi. Netflix gibi internet ortamından film, dizi izleme platformları da bu sürede en çok talep gören uygulamalar arasına girdi. Piyasa analistleri Netflix’in ilk çeyrekte abone sayısı artışının 7.5 milyon olacağı tahmininde bulunuyordu. Ancak veriler bu tahminlerin ikiye katlandığını gösterdi. Şimdi gelelim sorumuz? Burada sorum çok net ve acık!

  • Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın aşağıdaki platformlarla ilgili bir planları var mıdır? Varsa bu planları nedir? Bu gibi kuruluşlarla iletişimi kimler aracılığı ile yürütüyorlar? Bu iletişimi yürüten kişiler bu konuda ne kadar etkin? Ve kadar güçlü networklara sahip?
  • Netflix: mazon Prime Video. HBO Max. Hulu. Crackle CBS All Access Disney Plus.

Film Komisyonları

2013 Yılınca kurucu başkanlığını yaptığım ve halende bu görevi kendimce başarı ile yürüttüm kanaati ile, öncelikle Film Komisyonu olarak ne yapıruz? Ona bir bakalım isterseniz. Türkiye Film Komisyonu  olarak; eşsiz tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri olan Türkiye’yi dünyanın önde gelen bir film lokasyonu yapmak ve bu amaca yönelik çalışmalarda bulunan kişi ve kuruluşlara destek olmak amacıyla kuruldu. Bu ana amaç doğrultusunda Film Komisyonu Derneği:

a) Türkiye’de film, TV, belgesel, reklam filmi çekmek isteyecek yabancı yapımcılar için ilk kontak olma işlevini üstlenir,

b) Yerli ve yabancı film profesyonellerini buluşturacak ortamların sağlanmasında katkıda bulunur, yabancı film yapımcılarının Türk ortak bulma çabalarına yardımcı olur.

c) Türkiye’nin dünya film endüstrisini cezp edecek tarihi, doğal ve kültürel değerlerini ve ekonomik avantajlarını yabancı yatırımcılara ve film yapımcılarına aktarılmasına yardımcı olur.

d) Türkiye’de film çekimi, izin alınması, teknik ve yasal mevzuat ve prosedürler, mahallinden sağlanacak hizmetler, sağlanan teşvik ve muafiyetler vb konularda enformasyon ve danışmanlık ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur.

e) Yabancı film yapımcılarının Türkiye’deki resmi ve özel kurum ve kuruluşlarla temaslarına yardım eder, koordinasyon sağlar.

f) AFCI (Association of Film Commissioners International). EUFCN (European Film Commissions Network) gibi Uluslararası Film Komisyonları Birliklerine Film Komisyonu sıfatıyla üye olur ve bu birliklerin aktivitelerinde Türkiye’yi temsil eder, lokasyon pazarlaması faaliyetlerinde bulunur.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının yönetim kuruluna baktığımız da konusunun uzmanı olarak gördüğümüz bir kaç isim dışında pek kimseyi göremiyorum .Mehmet Nuri ERSOY Kültür Ve Turizm Bakanı & Yönetim Kurulu Başkanı Nadir ALPASLAN Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı & Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin GÜLER Tanıtma Genel Müdürü Mehmet İlker AYCI THY Yönetim Kurulu Başkanı bu isimler bulundukları konumları gereği olmazsa olmaz isimlerdir. Ancak diğer isimlere baktığımda seçimle gelen isimler onlar. Bana göre bu sistemin bir anlamda tombala çekmekten farksız olduğunu düşünüyorum.

Yukarıdaki isimler kamuyu temsil etmek adına olabilir mutlaka da olmalıdır. Ancak Türkiye’de bir çok kere övgü kaynağı olmuş, Türk dizilerinin ihracatında dünya 2’ncisi olduğumuzu hep gururla söylerken, neden bu içerik üreticiler, film yapımcıları, yönetmenler, senaristler birlikleri veya dernekleri adına buralarda yer almıyor? Ayrıca Türkiye’de kurulmuş tek Film Komisyonu olan ve Türkiye’nin dünya film endüstrisini cezp edecek tarihi, doğal ve kültürel değerlerini ve ekonomik avantajlarını yabancı yatırımcılara ve film yapımcılarına aktarılmasına yardımcı olan Film Komisyonu Derneğinin neden görmezden geliniyor? merak ediyorum.