Alameda’ya Eser Yaptı En İyiler de Yer Kaptı

6890

Çalışmalarını Amerika’da New York’ta sürdüren, çoklu bakış açıları ve ışık önemi üzerine yaptığı heykeller ile tanınan Türk çağdaş sanatçı Osman Akan, CodaAwards’in en iyiler listesinde yer aldı.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Osman Akan, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 1994’te mezun oldu. Daha sonra Kaliforniya Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde (CalArts) ‘Kritisizm ve Yeni medya’ alanlarında yüksek eğitim gördü. Önceleri video ve ses enstalasyonları üreten sanatçı “Jerome Fonu” bursunu kazandı. Sanatçı ilk fiber optik enstalasyonunu 2006’da Franconia Heykel Parkı’na yerleştirdi. 2007’de New York Eyaleti Sanat Konseyi Bireysel Sanatçı Ödeneğini ‘Üçüncü Köprü’ isimli işi ile aldı. Bugüne kadar birçok kamusal ve kurumsal projede çalışan sanatçı özellikle kullandığı sıra dışı malzemeler ve ışık duyarlılığı ile tanınıyor.

Osman Akan heykeltraş

İki yıl önce El Paso şehri Müze ve Kültürel Kuruluşlar Bakanlığı tarafından siparişi verilen “Voids” (Boşluklar) eserinin geçtiğimiz ay tamamlayan Osman Akan, Alameda Kütüphanesi için yarattığı eserini ışık ve fiber optik kablolar kullanarak gerçekleştirdiğini söyledi. Sanatçı eserinde toplam uzunluğu 4 bin 572 metreyi geçen kablolar ile yüzeyi oluşturduğu formları 15 ayrı ışık kutusu ve onları kontrol eden bir server yolu ile renklendirdiğini anlattı.. Alameda Kütüphanesi için hazırlanması istenen eseri El Paso şehri Müze ve Kültürel Kuruluşlar Bakanlığı tarafından kendisine verildiğini belirten Osman Akan çok gururlandığını belirtti.

Sanatçı “Amerika’da kamusal alanlar için ürettiğim eserler ile tanınıyorum.  Bu çalışmamda özellikle şehrin coğrafik yapısı ile bağlantı kurdum. ElPaso’nun “Geçiş” anlamına gelen ve şehri çevreleyen jeolojik yapılardan esinlendim. Jeolojik yapıları baz alarak kurguladığım “Voids” çalışmamı, fiziksel ve dijital bilgilerin birbiriyle iletişimine ve kavramlarına göndermede bulundum”

CODAAwards Amerika’nın en iyi kamusal alanlar için üretilen sanat işlerini kapsayan bir liste. Halk tarafından oylanarak seçiliyor. Osman Akan’ın yaptığı “Voids” eseri kategorisinde yılın en iyi eseri yarışında dört finalistten biri pldu. Ödülü kazanan Ağustos ayında açıklanıyor.

Osman Akan’ın eseri

Osman Akan, dana önce de New York şehri tarafından, parklara yerleştirilen sanat işlerinin 40’’ıncı yılı kutlamaları kapsamında seçilen kırk sanatçıdan biri olmuştu.  Eseri Brooklyn Bridge Park’a yerleştirilmişti. ‘Üçüncü Köprü’ adlı bu eseri Dumbo Sanat Merkezi tarafından desteklenmişti. Brooklyn Köprüsü Parkı projesi ile kamusal alana adım atan sanatçı 2010 yılında Denver şehri için “Albedo” ve 2012’de Anchorage şehri için tamamladığı “Fragmenta” isimli siparişler ile bu şehirlerin daimi sanat koleksiyonlarına katıldı. Kamusal alanlarda işler üreten ender sanatçılardan biri olan Osman Akan, Atlanta Sivil ve İnsan Hakları Merkezi, Alberta Üniversitesi, New York Üniversitesi, Clemson Üniversitesi, Utah Üniversitesi, Beyaz Saray’ın yanında ki Monroe ve Murrow parkları, Memphis’deki su kulesi, Kaliforniya’daki Livermorium plazası, Griffis Teknoloji Parkı, Indiana Eyalet Binası, Alaska Üniversitesi, Dallas Love Field Havaalanı, Amerikan Büyükelçiliği gibi projelere sanat işleri üretti.