Alman Yine “YOK” Dedi

1006

Almanya Dışişleri Bakanlığı, hijyen önlemleri, temas izleme, test kapasitesi ve şeffaf verilerin bulunup bulunmaması kıstaslarına göre belirlediği seyahat kısıtlama listesini yeniledi. Yeni listede Aralarında ülkemizin de bulunduğu 130 ülkeye seyahat uyarıları  31 Ağustos’a kadar uzatıldı. Listeye Lüksemburg da eklendi.

Almanya’nın yasaklar listesini belirleyen Robert Koch Enstitüsü, tarafından Covid-19 nedeniyle ziyaret edilmemesi gereken ülkeler listesinde 15 günde bir yenileniyor. Liste de söz konusu ülkelerin risk bölgesi olarak belirlenmesinde, her 100 bin kişide 50 kişilik virüs enfekte sayısını baz alındığı belirtiliyor. Turizmciler Türkiye’nin verdiği tüm oranlara karşın seyahat uyarısını kaldırmayan Almanya’dan, bu yaz ülkemize yoğun bir turist akışının sağlanamayacağı görüşünde birleşiyor.

Bu arada Almanya AB üyesi Lüksemburg’u da bu listeye ekledi.  Korona vakalarını artması nedeniyle sınır komşusu Fransa’nın sınırlarını kapatma arifesinde olan İspanya için yasak söz konusu değil. Ancak seyahat uyarısı yapılmayan ülkelerden gelenler, yine de üç gün içerisinde doktoruna gidip test yaptırma zorunda.