Ayasofya İçin UNESCO İle İşbirliği

1010

Ayasofya’nın yenileme çalışmaları ile ilgili olarak Türkiye’nin UNESCO ile işbirliği yapmak istediği ve bir süre sonra UNESCO’dan bir delegasyonun İstanbul’a davet edileceği belirtildi.

Rusya’nın UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Aleksander Kuznetsov Ayasofya ile ilgili Rus haber ajansı TASS’a açıklama yaptı. Türkiye’nin Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarında UNESCO ile yakın işbirliği yapmayı kabul ettiğini ileri süren Rus Büyükelçi, ayrıca Ankara’nın UNESCO uzmanlarından oluşan bir delegasyonu restorasyon planlarını istişare etmek üzere Türkiye’ye davet edeceğini söyledi.

UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Aleksander Kuznetsov

Kuznetsov Türkiye’nin Ayasofya’daki restorasyon ve altyapı projelerini ele almak üzere bir bilim konseyi oluşturma taahhüdünde bulunduğunu belirterek “Bize UNESCO uzmanlarını yakın gelecekte İstanbul’a davet edeceklerini ve birlikte istişare etmek istediklerini belirttiler. UNESCO açısından bu özellikle önemli” derken Türk delegasyonu Dünya Miras Merkezi Müdürü ve UNESCO Kültürden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ernesto Ottone Ramírez de dahil olmak üst düzey UNESCO yetkilileriyle bir dizi toplantı yaptığını sözlerine ekledi.